به گزارش تاجرپرس به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، رکس تیلرسون گزینه دونالد ترامپ برای پست وزارت خارجه مدیر یک شرکت نفتی روسیه در آمریکا بوده است.
پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین نوشت: تیلرسون تاجری که ترامپ به عنوان وزیرخارجه بعدی آمریکا معرفی کرده است، مدتها مدیر یک شرکت نفتی روسیه در منطقه باهاماس (پناهگاه مالیاتی)  بوده است.
تیلرسون رئیس اکسون موبیل در سال ۱۹۹۸ وارد فهرست مدیران شرکت روسی« اکسون نفت و گاز» شد. سند مربوطه که به سال ۲۰۰۱ بر می گردد، از ثبت شرکتها در باهاماس درز کرده است. این سند بخشی از یک میلیون و سیصد هزار فایلی است که یک منبع ناشناس به روزنامه زایتونگ داده است. این مسئله ممکن است سوالات تازه درباره رابطه تیلرسون با روسیه در آستانه جلسه رای اعتماد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به این فرد ایجاد کند. شرکت اکسون موبیل روز یکشنبه اعلام کرد که تیلرسون از سال ۲۰۰۶ که رئیس اجرایی اکسون شده است، در شرکت روسی سمتی ندارد.
فعالیت های برون مرزی اکسون موبیل اگرچه قانونی است اما با وعده های ترامپ مبنی بر مقدم دانستن اقتصاد داخلی آمریکا مغایرت دارد. منتقدان تیلرسون می گویند این فرد به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بسیار نزدیک است و انتصابش می تواند تضاد منافع ایجاد کند.
اکسون موبیل بزرگترین شرکت نفتی دنیاست و مدتها به دنبال ذخایر عظیم نفت و گاز روسیه بوده است. تیلرسون دویست میلیون دلار سهام اکسون موبیل را در اختیار دارد.
تیلرسون از سیاست دولت آمریکا در قبال روسیه انتقاد کرده است. او در سال ۲۰۱۴ در جلسه سالانه اکسون موبیل گفت شرکتش از تحریم ها حمایت نمی کند و این که همیشه از کسانی که چنین تصمیماتی می گیرند، می خواهد آسیب های گسترده این تحریم ها و  افرادی را که تحت الشعاع قرار می گیرند، در نظر بگیرند.
اکثر سرمایه گذاران اینطور تصور می کنند که دولت جدید ترامپ تحریم ها (علیه روسیه)  را لغو خواهد کرد. اگر اینطور شود، شرکت اکسون موبیل دهها میلیارد دلار سود خواهد برد. طبق سوابق شرکتی، تیلرسون هم اکنون دویست و هجده میلیون دلار سهام دارد و دستمزدش در اکسون موبیل حدود هفتاد میلیون دلار است.