یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به توقف طولانی مدت برخی نمادها در بورس، حبس نقدینگی و افزایش ریسک حضور در بازار سهام را از تبعات آن برشمرد.

محمد آقایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص توقف طولانی مدت نمادها در بازار سرمایه گفت: در حالی که در بورس های پیشرفته دنیا توقف نمادهای معاملاتی حدود یک تا چند ساعت و در بدترین حالت چند روز بیشتر به درازا نمی کشد در مقابل در بورس ما گاهی توقف نمادها تا چند سال به طول می انجامد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس اولین گروهی که از توقف طولانی مدت نمادها در بورس متضرر می شود، سهامداران حقیقی هستند که به هزار امید و به دنبال کسب سود سرمایه ناچیز خود را وارد بازار کرده اند که نه تنها از این اتفاق سود نمی برند بلکه نقدینگی آنها ماهها و سالها در بورس حبس می شود.
وی اضافه کرد: متاسفانه مشکلات و گرفتاریهای بورس ما آنچنان زیاد است و از سوی دیگر حق و حقوق سهامداران از جایگاه زیادی برخوردار نیست که این عوامل موجب شود تا مسئولین اقدام جدی و اثرگذاری در زمینه بررسی موضوع و اعمال قانون در راستای شفاف سازی زودتر شرکتها و در نتیجه بازگشایی نمادهای معاملاتی در بورس نکنند.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نمونه این موضوع را می توان در توقف نماد معاملاتی گروه بانکی در بورس مشاهده کرد که باعث شده است تا حجم بالایی از نقدینگی مردم و بورس مبحوس شود و از طرفی هیچ قانون و مرجعی نیز برای حل هر چه سریعتر مشکلات موجود و در پی آن بازگشایی نماد بانکها در بورس آستین بالا نمی زند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر شرایط توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی در بورس به گونه ای شده است که سهامداران توقف های طولانی مدت را جزئی از ریسک های بازار کم عمق ما تلقی می کنند و با آن خو گرفته اند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس مدیران سازمان بورس به عنوان رئیس نهاد ناظر در بازار سهام باید در راستای شفافیت بیشتر بازار و احقاق حقوق سهامداران به بررسی موضوع توقف طولانی مدت نمادها بویژه بانکی ها در بورس پرداخته و در این زمینه اقدامات جدی را انجام دهند.