مبادلات تجاری ایران و انگلیس در ۹ ماهه ۲۰۱۶ تنها معادل ۱.۵ درصد کل مبادلات ایران با ۲۸ کشور اروپایی در این مدت بوده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آمارهای منتشر شده از سوی کمیسیون اروپا(یورو استات) نشان می دهد با وجود اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها مبادلات تجاری ایران و انگلیس همچنان در سطح پایینی قرار دارد.

ارزش تجارت بین دو کشور در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی تنها ۱۴۴ میلیون یورو بوده است که البته این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد ۱۹ درصدی داشته است. در ماه های ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۲۱ میلیون یورو کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش ارزش تجارت ایران و انگلیس در مقایسه با کل تجارت ایران با کشورهای اروپایی نیز در سطح پایینی قرار دارد به طوری که مبادلات تجاری ایران و انگلیس در ۹ ماهه ۲۰۱۶ تنها معادل ۱٫۵ درصد کل مبادلات ۹  میلیارد یورویی ایران با ۲۸ کشور اروپایی بوده است.

صادرات انگلیس به ایران در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال ۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و به ۱۰۲ میلیون یورو رسیده است . این کشور در ماه های ژانویه تا سپتامبر سال قبل ۹۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات انگلیس از ایران در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال رشد قابل توجه ۶۱ درصدی داشته و به ۴۲ میلیون یورو رسیده است. انگلیس در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۶ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.