به‌دنبال افزایش جنگ رسانه‌ای خریدار مخابرات، هیأت داوری در جلسه‌ای که پنجشنبه تشکیل داد اعلام کرد این هفته درباره اینکه آیا سهام مخابرات باید به دولت بازگردد یا خیر تصمیم خواهد گرفت، با این اوصاف متن قرارداد واگذاری، آینده این پرونده را مشخص خواهد کرد.

به گزارش همشهری، هفته قبل سازمان خصوصی‌سازی‌ قرارداد واگذاری سهام مخابرات را که براساس آن در سال۱۳۸۸، ۵۰درصد از سهام شرکت مخابرات از طریق بورس به شرکت توسعه اعتماد مبین واگذار شده بود را فسخ کرد.

سازمان خصوصی‌سازی‌ در توضیحاتی از بدعهدی خریدار سخن گفت و اعلام کرد با وجود اینکه با خریدار مخابرات حسابی همکاری کرده است اما خریدار حاضر به انجام تعهداتش نیست. سازمان خصوصی‌سازی‌ می‌گوید توسعه اعتماد مبین ۲چک را جمعا به ارزش ۱۰۰۰میلیارد تومان پرداخت نکرده است. رقم کل واگذاری سهام مخابرات ۷۸۰۰میلیارد تومان بود که باید در ۱۶قسط پرداخت می‌شد.

اما توسعه اعتماد مبین که ۵۰درصد از سهام مخابرات را خریده معتقد است که این کار سازمان خصوصی‌سازی‌ غیرقانونی است چرا که از ۱۶قسط فقط قسط‌های ۱۲ و ۱۳ عقب افتاده است و این هم به‌دلیل این است که سهام مخابرات سودآور نیست. سیدمصطفی سیدهاشمی رئیس هیأت مدیره توسعه اعتماد مبین چند روز پیش درباره اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی مبنی‌بر لغو قرارداد شرکت مخابرات ایران گفت: از ۱۶‌قسطی که تا پایان سال۱۳۹۶ باید پرداخت کنیم، ۱۲قسط را پرداخت کرده‌ایم، قسمتی از قسط سیزدهم و قسط چهاردهم که باید در آبان‌ماه پرداخت می‌شد هنوز پرداخت نشده است که برای آن از سازمان خصوصی‌سازی تقاضای استمهال کرده‌ایم.

با وجود این ادعا‌ها گزارش عملکرد مخابرات نشان می‌دهد این شرکت برای سال مالی جاری ۲۵۰۰میلیارد تومان سود به‌دست خواهد آورد حتی برخی تحلیلگران سود مخابرات را در طول این سال‌ها بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان برآورد می‌کنند که از این مقدار به‌طور خالص ۵۰درصد نصیب توسعه اعتماد مبین شده است. اگر این برآورد صحیح باشد می‌تواند گفت سهام مخابرات به رایگان واگذار شده است. با این حال متن قرارداد معامله می‌تواند خیلی از موضوعات را واضح‌تر کند. اینکه این متن قرارداد می‌تواند برگ‌برنده کدام سمت مناقشه باشد موضوعی است که آینده این پرونده را مشخص می‌کند.

  • بررسی در هیأت داوری

مطابق قانون چنانچه اختلافی میان خریدار سهام و سازمان خصوصی‌سازی‌ وجود داشته باشد این اختلاف باید در هیأت داوری خصوصی‌سازی‌ بررسی شود بر همین اساس شرکت توسعه اعتماد مبین شکایت‌اش را به هیأت داوری برد و هیأت داوری هم روز پنجشنبه تشکیل جلسه داد. اما در نهایت انجام تصمیم نهایی را به هفته‌جاری موکول کرد.

هیأت داوری براساس ۲درخواست شرکت توسعه اعتماد مبین شامل درخواست لغو فسخ قرارداد واگذاری مخابرات از سوی سازمان خصوصی‌سازی و همچنین درخواست برای صدور دستور موقت به‌منظور متوقف شدن عملیات اجرایی پس از فسخ قرارداد این واگذاری پنجشنبه گذشته تشکیل جلسه داد، که بدون صدور رأی، تصمیم‌گیری در این زمینه به هفته‌جاری موکول شده است. همچنین در این جلسه به‌منظور بررسی درخواست دوم شرکت توسعه اعتماد مبین مبنی بر دستور موقت برای متوقف شدن آثار وضعی فسخ ازجمله عرضه دوباره سهام یا قیمت‌گذاری دوباره مورد بررسی و ادله این شرکت و سازمان خصوصی‌سازی ارائه شد که در ادامه هیأت داوری با درخواست مجموعه‌ای از مدارک از توسعه اعتماد مبین صدور رأی در این زمینه را به جلسه بعدی موکول کرد.

  • خصوصی‌سازی‌ و مخابرات در حال مذاکره‌اند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اختلاف سازمان خصوصی‌سازی‌ و شرکت مخابرات ایران درباره فسخ قرارداد واگذاری بلوک ۵۰درصد به علاوه یک سهم این شرکت، از مذاکره دو طرف در این زمینه خبر داد. محمود واعظی افزود: این مسئله یک اختلاف مالی بین شرکت مخابرات و سازمان خصوصی‌سازی‌ است و دو طرف در حال مذاکره با یکدیگرند. وی درباره موضع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه نیز گفت: این موضوع به وزارت ارتباطات ربطی ندارد و ان‌شاءالله مذاکرات آنها به نتیجه خواهد رسید.