ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌ها برای خریدوفروش ارز به نرخ بازار آزاد با توجه به منابع ارزی محدود بانک‌ها تا چه میزان قابل‌اجراست؟ اسدالله عسگراولادی معتقد است بانک مرکزی می‌تواند با تشویق صادرکنندگان به واسپاری ارز به بانک‌ها شرایط اجرایی شدن این ابلاغیه را تسهیل کند.

به گزارش تاجرپرس به نقل از اتاق ایران،، اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق ایران و روسیه درباره دعوت بانک مرکزی از فعالان اقتصادی در تأمین ارز موردنیاز از بانک‌ها به نرخ بازار آزاد گفت: این اقدام بانک مرکزی در عمل منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود اما مقدمه‌ای برای تک‌نرخی کردن نرخ ارز است و نباید در تحلیل‌ها آن را با تک‌نرخی شدن اشتباه گرفت.

وی افزود: بانک مرکزی بانک‌ها را مجاز به خریدوفروش ارز به نرخ بازار آزادکرده است اما عمل به این ابلاغیه برای برخی از بانک‌ها ازجمله بانک‌های خصوصی دشوار است. بسیاری از بانک‌ها از منابع ارزی لازم برای عرضه برخوردار نیستند.

عسگراولادی ادامه داد: بانک‌ها می‌توانند در دو حالت منابع ارزی موردنیاز برای معامله ارز با نرخ بازار آزاد را تأمین کنند. در حالت اول بانک مرکزی موظف است منابع لازم را در اختیار بانک‌ها قرار دهد و در حالت دوم باید شرایطی را ایجاد کرد تا صادرکنندگان تشویق به واگذاری ارز حاصل‌شده به بانک‌ها با نرخ بازار آزاد و کارمزد پایین شوند.

رئیس اتاق ایران و چین گفت: دولت باید در ادامه  اجرایی کردن چنین مصوبه‌ای هرچه زودتر عرضه ارز مبادله‌ای را متوقف کند و ارز را تک‌نرخی کند. ارز  با نرخ ۳۳۰۰ تومان نباید عرضه شود. دولت باید هرچه سریع‌تر نرخ مبادله‌ای ارز را لغو کند تا امکان رانت و استفاده برخی از ارز با نرخ مبادله‌ای وجود نداشته باشد.