به گزارش تاجرپرس به نقل از شاتا ،مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: در هشت ماهه امسال صادرات زنجیره معدن و صنایع معدنی با رشد ۳۴ درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال از مرز ۴٫۴ میلیارد دلار گذشت.

« امیر صباغ» در دوره آموزشی آشنایی با حوزه معدن و صنایع معدنی در دنیا و تحلیل بازار راهبردی معدن و صنایع معدنی گفت: در دوره زمانی مورد بررسی ۱۱ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۳۱ تن سنگ آهن صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد رشد رانشان می دهد.
ارزش صادرات سنگ آهن در این مدت به بیش از ۴۵۱٫۵ میلیون دلار بالغ شد که نسبت به عملکرد در مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی ۴۸٫۵ درصد رشد دارد.
وی تصریح کرد: صادرات زنجیره سیمان نیز در دوره این گزارش به رقم ۸ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۵۷ تن رسید که از لحاظ وزنی در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت ۴٫۶ درصدی را ثبت کرد.
ارزش زنجیره صادراتی سیمان در این مدت افزون بر ۳۳۶٫۹ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ کاهش ۲۱ درصدی را داشت.
همچنین سایر اقلام معدن و صنایع معدنی صادراتی رقم چهار میلیون و ۶۹۶ هزار و ۴۰ تن بود که در دوره این گزارش رشد ۲۱٫۲ درصدی را در مقایسه با عملکرد هشت ماهه پارسال دارد؛ در عین حال ارزش آن نیز به بیش از ۴۶۶ میلیون دلار رسید که نسبت به دوره مشابه در پارسال ۱۸ درصد کاهش ثبت کرده است.
زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی مرتبط نیز در هشت ماهه ۹۵ بالغ بر چهار میلیون و ۳۲۲ هزار تن بود که ۱۰۶٫۶ درصدی رشد از نظر وزنی در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۴ دارد.
همچنین افزون بر یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون دلار ارزش بخش زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی ثبت شده که افزایش ۳۷٫۵ درصدی را نسبت به هشت ماهه پارسال ثبت کرده است.
علاوه بر این صدور انواع سنگ در دوره این گزارش، بیش از سه میلیون و ۴۷۱ هزار و ۱۵۳ تن بود که رشد افزون بر ۱۹۳ درصدی را در مقایسه با هشت ماهه ۹۴ را نشان می دهد؛ ارزش صادرات آن نیز به بیش از ۲۰۴٫۸ میلیون دلار رسیده است که نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۷۲٫۹ درصدی دارد.
صادرات مس و محصولات پایین دستی نیز در مدت یاده شده ۵۶۱٫۶ هزار تن بود که نسبت به دوره مشابه پارسال ۳۰۷٫۸ درصد رشد نشان می دهد و ارزش آن به رقم ۵۳۶ میلیون دلار رسید که افزایش ۳۷۳٫۷ درصدی را ثبت کرد.
برپایه اطلاعات موجود در هشت ماهه ۹۵ مجموع واردات زنجیره معدن و صنایع معدنی به بیش از ۲٫۴ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۲۲٫۳ درصدی دارد.
در این مدت واردات فولاد به ارزش ۱٫۶۸ میلیارد دلار بیشترین سهم واردات را به خود اختصاص داده است.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهاردهمین فولادساز جهان در دوره هشت ماهه بیش از ۶ میلیون تن صادرات داشت و انتظار می رود میزان تولید فولاد خام تا پایان ۹۵ به بیش از ۱۸ میلیون تن برسد.