امریکا با فروش ۴۰ میلیارد دلار تجهیزات نظامی در سال ۲۰۱۵، عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده سلاح در این سال را به خود اختصاص داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از نیویورک تایمز؛ بر اساس گزارش منتشر شده از سوی تیم تحقیقاتی کنگره آمریکا، این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی، برابر با نیمی از کل قراردادهای نظامی امضا شده در جهان، را به خود اختصاص داد. جایگاه دوم بیشترین میزان قراردادهای نظامی امضا شده در اختیار فرانسه با فروشی معادل ۱۵ میلیارد دلار است.

در سال ۲۰۱۵ کشورهای در حال توسعه همچنان عنوان بزرگ‌ترین خریداران سلاح را به خود اختصاص دادند. در میان آنها قطر با امضای بیش از ۱۷ میلیارد دلار قرارداد رتبه اول، مصر با امضای ۱۲ میلیارد دلار رتبه دوم و عربستان سعودی با ۸ میلیارد دلار رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

با این حال،‌ در شرایطی که هیچ نشانی از کاهش تنش های جهانی و تهدیدات تروریستی به چشم نمی‌خورد، تجارت تسلیحاتی جهان در سال ۲۰۱۵ از ۸۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ کاهش یافت. کشورهای در حال توسعه ۶۵ میلیارد دلار این مبلغ را به خود اختصاص داده اند؛ کاهشی قابل توجه نسبت به ۷۹ میلیارد دلار سال ۲۰۱۴٫

آمریکا و فرانسه سطح فروش تسلیحاتشان در سال ۲۰۱۵ را افزایش دادند. آمریکا با ۴ میلیارد دلار و فرانسه با افزایشی ۹ میلیارد دلاری در این زمینه مواجه شد.

از سوی دیگر روسیه با کاهشی جزئی در زمینه فروش سلاح مواجه شد و از سهم ۱۱٫۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۴ به ۱۱٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسید.

چین نیز با افزایشی ۳ میلیارد دلاری، سهم خود را از بازار جهانی از ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رساند.

در میان کشورهای عضو ناتو، آلمان با فروش فناوری دریایی و انگلیس با فروش فناوری های هوایی توانستند به موفقیت دست یابند.

بیشترین میزان فروش تسلیحات آمریکا در سال گذشته به کشورهای عربستان، عراق، قطر و کره جنوبی بوده است.

در کل بزرگ‌ترین خریداران سلاح در سال ۲۰۱۵ به ترتیب قطر، مصر، عربستان، کره جنوبی، پاکستان، اسرائیل، امارات متحده عربی و عراق و بزرگ‌ترین فروشندگان سلاح نیز کشورهای آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، سوئد، ایتالیا، آلمان، ترکیه، انگلیس و اسرائیل هستند.

در همین حال خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی به نقل از شرکت دولتی صادر کننده تجهیزات نظامی روسیه اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۳ میلیارد دلار فروش تسلیحات نظامی داشته و در حال حاضر نیز ۴۵ میلیارد دلار سفارش در اختیار دارد.