مجلس ماده‌ای از لایحه برنامه که در مورد حمایت از محصولات کشاورزی بود برای بررسی دقیق‌تر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

به گزارش تاجرپرس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی بعدازظهر امروز سه شنبه ۷ دی و در بررسی جزییات لایحه برنامه ششم توسعه ماده ۴۳ این لایحه را برای بررسی دقیق‌تر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند. در ماده ۴۳ آمده است: دولت مکلف است در اجرای بند سوم سیاستهای اقتصاد مقاومتی و به‌منظور متنوع‌سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تأمین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی اقدامات ذیل را به انجام برساند:

الف- گسترش و تکمیل زنجیره‌های ارزش، صنایع‌تبدیلی، تکمیلی، کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و نگهداری محصولات ‌اساسی کشاورزی در قطبهای تولیدی، سردخانه و انبارهای فنی چند منظوره.

ب – تشکیل صندوق حمایت از صادرات کشاورزی با هیأت امنایی متشکل از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان و رئیس کل بانک مرکزی. اساسنامه صندوق به‌تصویب هیئت وزیران می رسد.

ج- خوشه‌های صادراتی،ایجاد نشان‌های تجاری و اختصاص مشوق صادراتی به صادرات محصولات کشاورزی و کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان تشکیل گردد.

تبصره- مابه‌التفاوت قیمت تولید داخل با قیمت کالای کشاورزی در بازارهای هدف را سالیانه به‌عنوان مشوق صادراتی محاسبه و از منابع هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نماید وزارت جهادکشاورزی کالاهای مشمول این بند را تعیین می‌کند.

د- شکاف قیمت دریافتی تولیدکنندگان و قیمت پرداختی مصرف کنندگان نهائی این محصولات درطول برنامه به میزان حداقل ده(۱۰%)درصد کاهش یابد.

هـ- بیمه اجباری کلیه دام‌ها در مقابل بیماریهای مشترک و واگیردار، پرداخت حداقل پنجاه(۵۰%)درصد سهم بیمه‏گر توسط دولت و اجرای برنامه حذف دام در کانون‌های آلوده پوشش یابد.

و- سرمایه صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی به ده(۱۰%)درصد از ارزش سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی برسد.

ز- سهم سرمایه‌گذاری سالانه بخش حداقل دو(۲%)درصد افزایش یابد.

ح- سطح کلی حمایت از کشاورزی به حداقل سی‌و پنج‌درصد (۳۵%) ‌ارزش تولید این بخش ارتقاء یابد.

ط- بدهی‌ فعالیت‌های بخش‌ کشاورزی که حوادث غیرمترقبه موجب خسارت جبران‌ناپذیر و معوق‌ ماندن بدهی آنان به سیستم بانکی شده‌است تسویه گردد.

ی- نقدینگی مورد نیاز بخش کشاورزی، هرساله به‌میزان بیست(۲۰%)درصد از ارزش تولید، ازطریق اعطای خط اعتباری ویژه توسط بانک مرکزی و اجرای قیمت تضمینی محصولات کشاورزی تأمین گردد.

 ک- منابع مورد نیاز، برای رشد سالیانه حداقل ده(۱۰%)درصد شاخص‌های برخورداری تعیین شده در ساماندهی عشایر تأمین گردد.

ل- سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است با هدف تولید و پخش برنامه‌های آموزشی، ترویجی، مدیریت مصرف آب، بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی و فرآوری تولیدات، حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور، بهره‌وری و انتقال یافته‌های علمی به بهره‌برداران، تا پایان سال سوم برنامه  نسبت به راه اندازی شبکه ملی مستقل “کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی، محیط‌زیست” اقدام نماید.

تبصره- هزینه‌های راه‌اندازی شبکه مذکور در بودجه‌های سنواتی پیش بینی و  در اختیار صدا و سیما قرار می گیرد.

م- سیاست‌گذاری، نظارت بر صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از جمله: تعیین گستره فعالیت، استانداردسازی رویه مورد عمل،‌ نظارت بر حسن اجرای مصوبات قانونی، توانمندسازی، حسابرسی، بازرسی و انحلال صندوق‌ها، صلاحیت حرفه‌ای مدیران صندوق‌ها، از وظایف شرکت مادرتخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است.

تبصره – آئین‌نامه اجرائی این بند ظرف مدت شش‌ماه توسط وزارت جهادکشاورزی تهیه و به تصویب‌هیأت‌وزیران می‌رسد.

ن- به‌منظور تجهیز منابع برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، دولت بخشی از منابع خود را از طریق دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط(ملی و استانی) به‌عنوان کمک به تشکیل و افزایش سرمایه صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در اختیار صندوق‌های مذکور قرار دهد. مبالغ پرداختی به صندوق‌ها به هزینه قطعی منظور می‌شود.

س- حداقل بیست و پنج(۲۵%)درصد از تسهیلات اعطایی کلیه بانک های کشور به بخش کشاورزی و افزایش سرمایه بانک کشاورزی مطابق با استانداردهای بین‏المللی اختصاص یابد به نحوی که پوشش‌دهنده حداقل الزامات سرمایه‌ای در پایان هر دوره مالی باشد. درصورتی که شورای پول و اعتبار، نرخ تسهیلات بخش کشاورزی را متفاوت از نرخ تسهیلات درسایر بخش‌های اقتصادی اعمال نماید مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات کشاورزی را همه‌ساله محاسبه و در قوانین بودجه سنواتی کل کشور لحاظ نماید.

ع-دولت مکلف است نسبت به ایجاد ردیف مستقل پرداخت خسارت در لوایح بودجه سنواتی و پیش بینی اعتبار به صورت صددرصد تخصیص یافته در طول برنامه جهت پرداخت خسارت به بیمه گذاران محصولات کشاورزی و دامی صندوق بیمه کشاورزی اقدام نماید.