در حالی که صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی مثبت با تکیه بر تولید و صادرات نفت برای ایران پیش بینی کرده، اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم از تولید سه میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه نفت روزانه در ۹ ماه گذشته ایران خبر داده است.

به گزارش تاجرپرس، پس از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم های نفتی افزایش تولید و صادرات نفتی مهم ترین عاملی است که وضعیت اقتصادی ایران را رونق داده و پیش بینی می شود که رشد اقتصادی ایران را بیش از این هم افزایش دهد.

بنابراین گزارش، طبق ترجمه ایرنا، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود در خصوص رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال آتی میلادی؛ تصریح کرده است که ایران در سال ۲۰۱۷ شاهد رشد اقتصادی ۶/۶ درصدی خواهد بود. بر اساس این گزارش ؛ افزایش تولید و صادرات نفت که در سایه توافق هسته ای ایران باقدرت های جهانی صورت گرفته اصلی ترین عامل در افزایش رشد اقتصادی ایران عنوان شده است.

‘کاتریونا پرفیلد’ مسئول هیئت اعزامی صندوق بین‎المللی پول برای بررسی شرایط اقتصادی ایران،در بیانیه‎ای اعلام کرد: رونق صنعت نفت کمک می‎کند تولید ناخالص داخلی این کشور دوباره روند افزایشی در پیش گیرد.

علاوه براین، خبرگزاری ترند آذربایجان به نقل از اداره اطلاعات انرژی آمریکا* گزارش داد، میانگین تولید نفت ایران در ۹ ماه ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۱ دی ۱۳۹۴ تا ۹مهر۱۳۹۵) سه میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز بوده که ۱۸٫۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران با احتساب میعانات گازی در ماه سپتامبر۲۰۱۶ (شهریور-مهر) به چهار میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه در روز رسید که حدود ۲۰ هزار بشکه در روز بیشتر از نوامبر ۲۰۱۵ (آبان-آذر ۱۳۹۴) و ۸۷۰ هزار بشکه در روز بیش از سپتامبر ۲۰۱۵ است.

بر اساس گزارش یاد شده، کشورمان در سپتامبر ۲۰۱۶ بیشترین سطح تولید نفت را از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی تجربه کرده است.

به نوشته ترند، در گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا به مقدار نفت خام و میعانات گازی به صورت مجزا اشاره نشده است، اما بر اساس گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و آژانس بین المللی انرژی**، سطح تولید نفت کشورمان در سپتامبر گذشته حدود سه میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز بوده است.

ترند، میزان تولید میعانات گازی ایران را در سپتامبر ۲۰۱۶ بنا به آمار اعلامی از سوی کشورمان حدود ۵۶۰ هزار بشکه در روز عنوان کرد.