به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، هفته گذشته قیمت دلار رشد جهشی را پشت سر گذاشت و به ۴۱ هزار و ۵۰۰ ریال برابر هر دلار نزدیک شد اما با ورود بانک مرکزی به بازار و نیز کاهش تقاضای فصلی و هیجانی، این افزایش با افت ۱۳۰۰ ریالی در دو روز پایانی هفته گذشته روبرو شد و در پایان هفته گذشته به ۴۰ هزار و پنج ریال رسید.
ارزش درهم امارات نیز که از بازیگران مهم تعیین قیمت دلار در بازار آزاد است، در این دو روز با کاهش ۳۰۰ ریالی روبرو شد و به ۱۱ هزار و ۵۰ ریال رضایت داد.
معاملات ثبت شده صرافی های مجاز سراسر کشور در سامانه سنا نیز نشان می دهد فروش نقدی دلار در این سامانه امروز با عدد ۴۰ هزار و ۲۰ ریال آغاز شد و تا ۴۰ هزار و ۲۵۹ ریال بالا رفت اما از ساعت ۱۱ صبح به بعد نتوانست به افزایش قیمت ادامه دهد و به کانال ۳۹ هزار ریالی بازگشت.
نرخ دلار آمریکا در فاصله زمانی ۱۱ تا ۱۲ امروز به ۳۹ هزار و ۹۲۸ ریال رسید و به طور میانگین در معاملات هشت صبح تا ۱۲ ظهر امروز صرافی ها، ۳۹ هزار و ۹۹۹ریال قیمت گرفت.
پیگیری خبرنگار ایرنا از بازار ارز نیز نشان می دهد روند قیمتگذاری ها رو به افول است؛ به گونه ای که از حوالی ساعت ۱۱ امروز قیمتگذاری از ۴۰ هزار ریال آغاز شد و به تدریج رو به کاهش نهاد تا اینکه ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه، ۳۹ هزار ۹۴۰ ریال کشف قیمت شد.
اکنون برخی فعالان بازار ارز حواله های ارزی خود را ۳۹ هزار و ۷۸۰ ریال (۳۹۷۸ تومان) نیز در بازار قیمتگذاری کرده اند.
گمانه زنی فعالان ارز از شرایط جدید حاکم بر بازار بر این است که این افت قیمت ها به احتمال زیاد تا پایان سال تداوم داشته باشد.
«شاهین چراغی» از فعالان بازار ارز و تحلیلگر بازارهای مالی، بخشی از افزایش قیمت در هفته های گذشته را ناشی از فشار نقدینگی بر بازارها دانست و به پایگاه خبری بورس کالا گفت: برای شفافیت در بازار ارز راه اندازی بورس ارزی ضروری است.
وی افزود: عرضه ارز کاغذی فقط برای کشف قیمت حقیقی در بازار مناسب است؛ در حالی که بسیاری از معاملات بویژه ارزهای صادرکنندگان عمده به صورت حواله در کشورهای همسایه بویژه امارات انجام می شود.
چراغی اضافه کرد: تا زمانی که عرضه و تقاضای ارزی در یک بازار شفاف ارایه نشود، اقدام نهادهای ناظر برای مدیریت بازار مقطعی و گذار خواهد بود.