به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمد شهبازی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) گفت : در پی دعوت رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری جمعی از مقامات گمرک جنوب ، گمرک قفقاز شمالی و گمرک فدرال کشور فدراسیون روسیه در رأس هیئتی از گمرکات استان گیلان بازدید کردند.
ناظر گمرکات استان گیلان با اشاره به شرایط ویژه همجواری دریایی گمرکات استان گیلان با کشور روسیه تاکید کرد: افزایش همکاری ها گمرکی و تجاری برای هر دو طرف دارای اهمیت است.
وی گفت : همچنین تحقق این امر می تواند بیش از پیش موجبات رونق اقتصادی کشورهای اطراف دریای خزر را فراهم کند.
این مقام مسئول در استان گیلان به نقش تاریخی دریای خزر در مناسبات کشورهای همجوار آن اشاره کرد و گفت: گمرک و تجارت به عنوان مهمترین عامل در بازیابی دوباره این نقش تاریخی تاثیرگذار است.
ناظر گمرکات استان گیلان به نحوه فعالیت و مکانیزم بنادر فعال اشاره کرد و هدف از ایجاد بندر جدید کاسپین در این منطقه را افزایش امکان مبادلات تجاری و تسهیل در تجارت با کشور روسیه اعلام کرد.
وی از نهایی شدن تفاهم نامه همکاری بین روسای کل گمرک ایران و روسیه خبر داد و گفت : از جمله اهداف این تفاهم نامه تسهیل در تجارت آنلاین، حذف و کاهش تشریفات زائد گمرکی بین دو کشور، شناسائی تجار خوش نام و شفاف سازی ارزش کالاها است.
شهبازی همچنین به تلاش های صورت گرفته جهت تسهیل تجارت بین دو کشور اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه گمرکی امضا شده بین گمرکات دو کشور به عنوان گامی مهم برای ایجاد سهولت و افزایش مبادلات تجاری محسوب می شود.
این مقام مسئول در استان گیلان درباره نحوه تعیین ارزش در گمرکات تجاری این استان اظهار داشت: ما ارزش کالاهای ایرانی را به طرف روسی ارائه کرده ایم و با طرف روسی درباره ارزش کالاهای مبادله ای به صورت آنلاین در ارتباط هستیم.
وی گفت : به این ترتیب شرایطی فراهم خواهد شد تا آنچه بر اساس منافع فعالان اقتصادی و تجار کشورمان است ، عمل شود.
شهبازی تاکید کرد: توافقنامه مهم گمرکی که بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و گمرک فدراسیون روسیه حاصل شده است بسیار در تحول اقتصادی منطقه تاثیر گذار خواهد بود.
به گفته ناظر گمرکات استان گیلان، با اجرای این توافقنامه امکان هم افزایی و افزایش توان تجاری و اقتصادی استان گیلان پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهد کرد.
وی تصریح کرد: البته این امر به شرطی تحقق پیدا می کند که همکاری و هماهنگی لازم بین سازمان ها و مسئولین استانی در سطح قابل قبولی رخ دهد.
در این بازدید، مقام اداره کل گمرکات قفقاز شمالی روسیه گمرکات گیلان را مهمترین و اصلی ترین بستر عمل جهت اجرای توافقاتی که در ماه مارس ۲۰۱۶ توسط روسای گمرک جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه حاصل شده است اعلام کرد.
شهبازی خاطرنشان کرد : در بازدید هیات روسی از گمرکات استان گیلان، مدیر عامل منطقه آزاد انزلی نیز اعلام کرد که می توان ظرفیت مبادلات تجاری ایران و روسیه را تا ۳۰ میلیارد دلار افزایش داد.