متوسط واردات برنج از ابتدای سال ۱۳۸۰ تا پایان سال گذشته ، از یک میلیون و دویست هزار تن در سال فراتر رفت .

در این دوره زمانی ایران بابت واردات برنج برای تامین غذای مصرفی خود بیش از ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است . بررسی عملکرد دولت های هشتم تا یازدهم در حوزه واردات برنج نشان می دهد بالاترین آمار واردات این ماده غذایی از آن دولت دهم بوده است . در حالی که میزان واردات برنج در فاصله سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ در دولت هشتم ۳ میلیون و ۸۶۳ هزار تن بود، در دولت نهم این حجم واردات به ۴ میلیون و ۷۲۲ هزار تن رسید .

دولت دهم در فاصله سال های ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ معادل ۵ میلیون و ۱۷۵ هزار تن برنج وارد کشور کرد . آخرین آمارها در خصوص عملکرد دولت یازدهم بر واردات این ماده غذایی در فاصله زمانی ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان مهر ماه سال جاری دلالت دارد . در این مقطع زمانی ۴ میلیون و ۴۹۲ هزار تن برنج وارد ایران شده است .
برنج دومین ماده پرمصرف غذایی در ایران است و پس از نان یکی از اصلی ترین غذاهای ایرانی محسوب می شود .
ایران در سال های گذشته برای تامین برنج مصرفی خود ناگریز به واردات برنج از کشورهای عمده تولیدکننده برنج بوده است .
بر این اساس در حالی که میزان واردات برج در سال ۱۳۸۰ برابر با ۶۹۸٫۹۲ هزار تن بوده است این رقم در سال ۱۳۹۲ به نزدیک دو میلیون تن رسید . قیمت برنج وارداتی ایران نیز در این دوره زمانی دستخوش افزایش شده است چرا که واردات ۶۹۸ هزار تن برنج ارز بری برابر با ۱۹۰ میلیون دلار برای کشور در برداشت اما ارز مورد نیاز برای واردات یک میلیون و ۹۵۶ هزار تن برنج برابر با ۲ میلیارد و ۳۰۱ میلیون دلار گزارش شده است .
رکورد واردات برنج به ایران هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی در سال ۱۳۹۲ شکسته شده است . ثبت سفارش برای واردات برنج در برخی ماه ها با هدف حمایت از تولید داخلی متوقف می شود اما بررسی های صورت گرفته نشان از آن دارد که در همه ماه ها به دلیل ثبت سفارش های پیشین واردات برنج کمابیش ادامه دارد .
میزان واردات برنج در ماه تیر بالاترین و در ماه فروردین پایین ترین رقم اعلام شده است . میزان سرانه مصرف برنج در ایران از سوی وزارت جهاد کشاورزی ۴۱ کیلوگرم و از سوی مرکز آمار ایران ۳۷٫۷ کیلوگرم اعلام شده است.

منبع:خبرآنلاین