به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، حسین فروزان در نشست خبری صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات موجود در مناطق آزاد اظهار کرد: یکی از روش‌های ایجاد امید در بین سرمایه گذاران در مناطق آزاد ثبات قوانین ثبت شده در این مناطق است.
وی افزود: مسئولان با اصلاح قوانین وضع شده می‌توانند امکان سرمایه گذاری خارجی را در این مناطق افزایش دهند اما وضع قوانین جدید باعث ناامیدی افراد برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با در نظرگرفتن اهمیت مناطق آزاد در پیشرفت و آبادانی کشور اظهار کرد: یکی از مشکلات پیش رو در مناطق آزاد محدود کردن متراژ این نواحی است که با قوانین وضع شده مناطق آزاد نباید از  هزار هکتار بیشتر باشد که این مورد مشکلاتی را در پی داشته است.
فروزان کل بودجه درنظر گرفته شده برای منطقه آزاد ماکو را در سال ۹۵ حدود ۱۸۶ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از بودجه سال جاری حدود ۱۲۰ میلیارد تومان برای ساخت فرودگاه و تجهیزات آن سرمایه‌گذاری شده است و  درحال حاضر به فکر خریداری ۲ فروند هواپیما برای این فرودگاه هستیم.
وی زمان بهره‌برداری از فرودگاه منطقه آزاد ماکو را دهه فجر سال جاری اعلام و خاطرنشان کرد: فرودگاه این منطقه تا حد زیادی تکمیل شده و از ده فجر پروازهای عملیاتی در این فرودگاه آغاز به کار می‌کنند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در خصوص میزان بودجه اختصاص یافته به منطقه آزاد ماکو در سال ۹۶ گفت: در سال ۹۶ حدود ۳۳۰ میلیارد تومان بودجه به این منطقه اختصاص یافته است که از این میزان حدود ۸۰ درصد به کارهای عمرانی و ۲۰ درصد بقیه برای هزینه های جاری درنظر گرفته می‌شود.
فروزان از پیش‌روی پروژه های در دست اجرا در منطقه آزاد ماکو ابراز امیدواری کرد و افزود: خوشبختانه در ۹ ماهه نخست سال جاری تمام پروژه های پیش‌بینی شده در سال جاری به طور رضایت بخش انجام شده و یکی از مهمترین پیشرفت‌های صورت گرفته افزایش دوبرابری صادرات از این منطقه آزاد بوده است.
وی افزود: سال گذشته از منطقه آزاد ماکو ۱۷ میلیون دلار صادرات انجام شده که در سال جاری این رقم به ۴۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو یکی دیگر از کارهای انجام شده در این منطقه را ساخت هتل‌های پنج ستاره دانست و گفت: ساخت هتل در این منطقه و داشتن بناهای تارخی می‌تواند عاملی برای جذب توریست خارجی به این منطقه باشد و در پیشرفت این منطقه کمک شایانی داشته باشد.