کشورهای تولیدکننده نفت و همچنین اعضای اوپک از امروز توافق کاهش عرضه نفت به بازار جهانی را کلید زدند قیمت نفت با کاهش ۱٫۸ میلیون بشکه‌ای در روز قیمت افزایش می‌یابد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از افکارنیوز،  اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در روز ۳۰ نوامبر توافق کردند تا مجموع تولید نفت خود را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این توافق از سوی کشورهای تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک نیز مورد حمایت قرار گرفت و این کشورها در روز ۱۰ دسامبر متعهد شدند تا مجموع تولید نفت خود را ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. اجرای هر دوی این توافقات از امروز تا ۶ ماه آینده آغاز می‌شود.

این دو توافق با هدف بهبود قیمت نفت در بازار جهانی و از بین رفتن مازاد عرضه موجود نفت شکل گرفت. از جمله کشورهای نفتی غیرعضو اوپک که قرار است تولید خود را کاهش دهد روسیه است که این کشور متعهد شده است ۳۰۰ بشکه از تولید نفت خود بکاهد.

مکزیک، آذربایجان و قزاقستان نیز به ترتیب ۱۰۰، ۳۵ و ۲۰ هزار بشکه در روز تولید خود را کاهش خواهند داد. قرار است این دو توافق به مدت ۶ ماه اجرا شود و براساس برنامه موجود پس از گذشت ۶ ماه درباره ادامه اجرای آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

قرار است اجرای این دو توافق در کمیته‌ای مشترک متشکل از روسیه و کویت مورد نظارت قرار گیرد و اولین جلسه در  این زمینه در اواخر ماه میلادی جاری در وین اتریش برگزار خواهد شد.

به نظر می‌رسد اجرای این دو توافق نه تنها مازاد عرضه نفت در بازار جهانی را از بین خواهد برد بلکه قیمت نفت را نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.