علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه اولین جشنواره ملی کشاورزی با اشاره به نرخ خرید تضمینی گندم اظهار داشت: نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده بیش از هزار و ۳۰۰ تومان خواهد بود که این رقم بیانگر هزینه کشاورزان و نرخ تورم است اما تا زمان اعلام نرخ قطعی؛ نمی‌توان رقمی اعلام کرد.

وی با اشاره به صادرات گندم گفت: با توجه به خودکفایی گندم به جمع صادرکنندگان پیوستیم به طوری که مقدمات صادرات ۳ میلیون تن گندم و آرد فراهم شده است.

قنبری با اشاره به وضعیت ذخایر برنج گفت: ذخیره‌سازی برنج بسیار مناسب است به طوری که با این ذخایر می‌توان قیمت‌ها را تعدیل کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به وضعیت ذخیره‌سازی شکر و روغن نباتی گفت: در خصوص شکر وضعیت با ثباتی داریم به طوری که با عرضه مازاد بر نیاز در بورس کالا نرخ شکر کمتر از نرخ دولتی است و همچنین در مورد روغن وضعیت مناسبی با قیمت‌های مرغوبی در بازار شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به این سوال که چرا علی‌رغم ذخایر مناسب برنج شاهد افزایش قیمت در بازار هستیم، تصریح کرد: افزایش قیمت برنج داخلی به سبب بالا رفتن هزینه های تولید است و از طرفی نرخ برنج خارجی با وجود آنکه تنظیم بازار آن بر عهده شرکت بازرگانی دولتی است افزایش نیاته است.

گفتنی است؛ نرخ ذخایر برنج محرمانه است اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برنج به اندازه کافی در کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به مصرف بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در سال که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن در داخل و مابقی آن از سوی بازرگانی دولتی و بخش خصوصی وارد می‌شود.

وی با اشاره به قیمت برنج خارجی گفت: قیمت برنج وابسته به کیفیت آن است و قیمت های متفاوتی دارد و با عرضه برنج وارداتی پس از آزادسازی واردات می‌توان قیمت‌ها را متعادل تر کرد.