رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان گفت: ما از گمرک جمهوری اسلامی ایران گلایه مند هستیم که نسبت به مسائل مربوط به مرز میلک و مشکلات آن بی توجه بوده است.

‌به گزارش تاجرپرس به نقل از ایسنا، “سیدمهدی طبیب زاده” صبح امروز پنج شنبه ۱۶ دیماه در همایش بزرگداشت روز صادرات استان کرمان و تجلیل از صادرکنندگان نمونه سال ۹۵ اظهار کرد: هر سال باید ابتکار تازه‌ای ایجاد شود نه اینکه یکسری مباحث به صورت یکطرفه تکرار شود.
وی افزود: علی رغم همه زحمت‌ها و تلاش‌های فراوانی که صادرکنندگان می‌کشند و باعث افتخار استان هستند، اما صادرات به تعدادی کالا محدود شده که متکی بر محصولاتی خام است و اگر یارانه انرژی نباشد، معلوم نیست بتوانیم رقابت کنیم.

طبیب زاده بیان کرد: ما باید هم بازارهای صادرات، هم کالاها و هم صادرکنندگان جدید را متنوع کنیم و به صحنه صادرات بیاوریم، از این رو دنبال این هستیم که صادرات استان کالاهایی با ارزش افزوده بالا باشد و امکان رقابت برای کالاهایی با کاهش قیمت تمام شده نیز فراهم شود.

بی توجهی متولی صادرات به حرف‌های صادرکنندگان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان با انتقاد از عدم حضور به موقع سازمان توسعه تجارت در این همایش گفت: این مساله نشان می‌دهد به عنوان متولی صادرات کشور در جمع صادرکنندگان بودن برای این دستگاه بی اهمیت بوده است و اصلی ترین سازمان در توسعه صادرات حضور ندارد.

وی سپس بیان کرد: اتاق یکی از رسالت های اصلی خود را توسعه کسب و کار و بازار به ویژه بازارهای بین المللی می‌داند و دست یاری به سوی همه مسئولان استانی و کشوری دراز می‌کند، ضمن اینکه امیدواریم باهم حرف دل صادرکنندگان را گوش کنیم و به سمت تلنگر جدی در محصولات حرکت کنیم.

طبیب زاده افزود: علی رغم اینکه همواره شعار می‌دهیم و از توسعه صادرات می‌گوییم، اما می‌دانیم که صادرکنندگان با چه مشکلاتی مواجه هستند، ارتباطات مالی و بانکی بین کشور ما و سایر کشورها به روانی که لازم است، نرسیده و این گلایه مندی صادرکنندگان را به دنبال دارد، چراکه در انتقال وجه ناشی از صادرات به کشور دچار مشکل هستند.

وی با اشاره به نبود زیرساخت مناسب با اهداف صادراتی کشور، اظهار کرد: عمده ترکیب صادراتی کشور بر نفت و مشتقات نفتی، فرش و قالی، سنگ آهن و مواد فرآوری نشده است، بنابراین اگر بخواهیم صادرات کالاهای تکنولوژی را پوشش دهیم، زیرساخت‌های استان کرمان کافی نیست، به طول مثال در جیرفت که گلخانه طبیعی کشور و مرکز تولید کشت‌های ارگانیک است، گمرک و استاندارد مستقر نبوده و صادرات انجام نمی‌شده است و اخیرا این دستگاه‌ها مستقر شده‌اند، یعنی ابتدایی‌ترین زیرساختی که برای صادرات لازم است، تاکنون نبوده است.

وی سپس تصریح کرد: افغانستان می‌تواند مقصد کالاهای ایران و کرمان باشد و اصلی‌ترین مرز برای این امر میلک زاهدان است که ابتدایی‌ترین تسهیلات و امکاناتی که بتواند صادرات را شکل بدهد، در آنجا موجود نیست، از محدودیت ساعت کاری گرفته تا محدودیت مسیر عبور برای مرزی که می‌تواند بیشترین کالاهای صادراتی را داشته باشد، از دشواری‌های موجود بر سر راه صادرات در این منطقه است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان ادامه داد: ما از گمرک جمهوری اسلامی ایران گلایه‌مند هستیم که نسبت به مسائل مربوط به مرز میلک و مشکلات آن بی توجه بوده است.

وی گفت: زیرساخت‌ها در گمرک، استاندارد و در جاهای دیگر فراهم نیست، بنابراین باید به این سمت پیش برویم که ابتدا زیرساخت‌های لازم را فراهم بیاوریم و سپس از توسعه صادرات صحبت کنیم، سیاست‌های تشویقی هم که همواره بر روی کاغذ می‌ماند.

طبیب زاده با بیان اینکه حمل و نقل ۴۰ درصد صادرات را به دوش می‌کشد، بیان کرد: این بخش نیز با مشکلات زیادی مواجه است، به علاوه در تامین مالی ما باید صادرکنندگان را به بازارهایی بفرستیم که در آنها تامین مالی با نرخ‌های بسیار ارزان اتفاق می‌افتد، اما محدودیت‌های بانکی باعث شده صادرکنندگان بیش از این نتوانند کار کنند، هرچند تلاش‌هایی شده اما کفایت نمی‌کند و نمی‌تواند شرایط رقابتی را برای صادرات ایجاد کند.

لزوم حمایت سیاسی از صادرکنندگان

وی با اشاره به اینکه حمایت سیاسی هم باید از صادرکنندگان انجام شود، یادآور شد: متاسفانه ما در رابطه با صادرکنندگان خود که به عراق صادرات داشتند و با عدم بازار مواجه شده و کالاهای آنها بر زمین ماند، حتی نتوانستیم از بانک‌ها مهلت بگیریم، درحالی‌که این حداقل حمایتی بود که انجام نشد.

طبیب زاده اظهار کرد: علی رغم این مشکلات، در سال جاری ۳۴ درصد رشد حجمی و ارزشی در صادرات استان داشته‌ایم که در شرایط سخت موجود که امیدواریم رو به آسانی برود، صادرکنندگان ما تلاش کرده و با انگیزه کار خود را ادامه می‌دهند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان افزود: بعد از یکسال هنوز موفق نشده‌ایم نمونه گیری از کالای صادراتی را در یک روز و در یک جا انجام دهیم، بنابراین انتظار ما این است که سازمان‌های دولتی متولی این کار با هم توافق کرده و یک نمونه گیری انجام دهند تا صادرکننده معطل نشده و این اقدامات در یک روز انجام شود.

وی ادامه داد: گمرک سازمان پیشرو در انجام امور گمرکی است، اما به دلیل محدودیت‌های زیرساختی هنوز شرایط مطلوبی را در این زمینه شاهد نیستیم و امیدواریم این مشکل حل شود، چراکه صادرات کالاها گاهی به دلیل قطع ارتباط، یک روز معطل می‌مانند.

طبیب زاده در پایان خاطرنشان کرد: با تمام وجود اعتقاد داریم اگر بتوانیم شرایط صادرات را بهتر فراهم آوریم، توسعه استان قطعا هموارتر می‌شود و همه بخش‌های استان تاثیر مثبتی از این موضوع خواهند گرفت.