رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: امسال یک میلیون و ۱۹۱ هزار تن کالا به ارزش حدود ۳۱۳ میلیون دلار از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است.

جعفرصادق اسکندری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه میزان صادرات کالا از این استان به کشورهای مختلف از نظر حجم ۱۱درصد افزایش داشته است، اضافه کرد: مهمترین کالاهای صادراتی از این استان، کفپوش، سیمان، کالاهای مورد مصرف در سقف و نما، مویز، آبمیوه، کنسانتره و میوه هایی نظیر سیب، انگور و هندوانه، بیسکویت و رب گوجه فرنگی است.
وی به کاهش ۸۲ درصدی صادرات از مرز سرو به خاطر وضعیت نامناسب امنیتی آن طرف مرز اشاره کرد و گفت: ارزش صادرات از این مرز پارسال ۱۲۸ دلار بود ولی امسال به ۶ میلیون دلار کاهش یافته است.
وی با اشاره به سهم ۵۳ درصدی عراق در مقاصد صادراتی آذربایجان غربی اظهار کرد: کالاهای صادراتی از این استان علاوه بر عراق به کشورهای ترکیه، افغانستان، گرجستان و ترکمنستان صادر شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در خصوص وضعیت واردات این استان نیز گفت: در سال جاری در مجموع ۳۳۷ هزار تن کالا از گمرکات به این استان وارد شده که ارزش آنها ۶۱۶ میلیون دلار برآورد شده است.
اسکندری افزود: مهمترین کالاهای وارداتی به استان شامل موز، موتور گیربکس آسانسور، تخته فیبر، لوازم موتورهای صنعتی، اجزا و قطعات تریلر و وسایل نقلیه، کولر گازی ۲ تیکه، نخ چند لایه و آلیاژهای آلومنیوم بوده است.
وی اضافه کرد: امسال به علت واردات موز، کشور اکوادور یکی از کشورهایی است که بیشترین واردات را از آن داشته ایم و علاوه بر آن می توان کشورهای دیگری نظیر ترکیه، چین، ایتالیا و آلمان را اضافه کرد.
وی با اشاره به برنامه توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان غربی در پنج سال آینده اظهار کرد: طبق برنامه ریزی ها در نظر داریم میزان صادرات کالا و خدمات را از استان به ۲ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ برسانیم که از این میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به صادرات کالا و ۲۰۰ میلیون دلار نیز به صادرات خدمات اختصاص دارد.
وی ادامه داد: در این برنامه ریزی افزایش ۱۷٫۸ درصدی سالانه برای صادرات کالا و رشد ۱۲٫۸ درصدی سالانه برای صادرات خدمات در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: تشکیل میزهای تخصصی کشورهای مختلف در استان، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، پیگیری ایجاد گمرکات تخصصی از جمله فرش، روغن موتور، ساماندهی کارت های بازرگانی، پیگیری تشکیل شرکت های مدیریت صادرات و پیگیری الحاق کالاهای مزیت دار صادراتی در لیست تعرفه های ترجیحی با کشورهای مختلف از جمله برنامه های توسعه صادرات از استان به شمار می روند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تنوع بخشی به کالاهای صادراتی از استان را یکی دیگر از برنامه های استان در راستای توسعه صادرات عنوان کرد و گفت: قصد داریم با این تنوع بخشی انواع لبنیات، عسل طبیعی، عرقیات گیاهی، انواع ترشی، انوع شیرینی و انواع سنگ را به سبد صادراتی استان اضافه کنیم.
به گزارش ایرنا، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی طی روزهای اخیر نیز یکی از مشکلات توسعه صادرات استان به ویژه در بخش کشاورزی را بسته بندی عنوان کرده است.
بخش عمده صادرات آذربایجان غربی به صورت زمینی انجام می شود و برخی ناامنی ها در کشورهای ترکیه و عراق از جمله مشکلات صادراتی این استان به شمار می رود.
آذربایجان غربی ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک، ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان دارد.