رئیس مجمع نمایندگان استان یزد به همراه رئیس و جمعی از اعضای مجمع نمایندگان استان کرمان از پژوهشکده پسته کشور در شهرستان رفسنجان بازدید کرد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از ایسنا، رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در این بازدید و در جلسه با رئیس، معاونین و محققین پژوهشکده پسته کشور، با بیان این‌که «دولت و مجلس اهتمام خوبی به تقویت بخش تحقیقات دارند» گفت: کمبود منابع نباید بخش تحقیقات و پژوهش را دچار تنگنا و مضیقه کند.

محمدرضا تابش با تاکید بر این موضوع که «مراکز تحقیقاتی منشاء اثر در توسعه بخش کشاورزی بودند ولی باید ارتباط هدفمندتری با کشاورزان و مزرعه برقرار کنند» عنوان کرد: خوشبختانه صنعت پسته ایران در دنیا زبانزد است که می‌توان با کار تحقیقاتی و تبلیغات بهتر، ارزآوری افزون‌تری را نصیب کشور کرد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور اظهار کرد: در قانون برنامه احکام خوبی برای بخش محیط زیست و کشاورزی پیش بینی شده است که امیدوارم با اجرایی شدن و تخصیص اعتبارات لازم، شاهد تحولی در این دو عرصه مهم باشیم.

نماینده مردم اردکان به بازار جهانی تولید و عرضه پسته اشاره کرد و گفت: آمریکا که به عنوان جدی‌ترین رقیب ایران در تولید و صادرات محسوب می‌شود توانسته تولید خود را تا ۳۰۰ هزار تن افزایش دهد و رتبه اول جهان را به خود اختصاص دهد این در حالی است که کشورمان با تولید ۲۶۰ هزار تن در جایگاه دوم قرار گرفته ولی همچنان بزرگترین صادرکننده پسته جهان به شمار می‌رود.

تابش با یادآوری ویژگی‌های پسته ایرانی به خصوص طعم و مزه که آن را در دنیا سرآمد کرده است، تصریح کرد: آمریکا با درک ناتوانی برای رقابت با کیفیت پسته ایران سعی دارد با کاهش قیمت و دامپینگ در بازارهای هدف صادراتی ایران و ایجاد جو روانی و تبلیغاتی، بر تقاضای فزاینده برای پسته مرغوب ایران اثر سوء بگذارد.

وی تاکید کرد: باید متولیان امر برای مقابله با این کار اقدامات عاجلی از جمله پشتیبانی کامل از کشاورزان در طول فرایند تولید محصول و ارائه آموزش‌های لازم، همچنین حمایت از تجار و رفع موانع قانونی و تعرفه‌ای انجام دهند و بر تداوم پیگیری‌ها برای رفع مشکلاتی همچون آفلاتوکسین که برند پسته ایران را با تهدید مواجه ساخته بود بیفزایند.

همچنین در این جلسه حسین امیری رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به سابقه آشنایی خود با بخش تحقیقات کشاورزی، بر حمایت از فعالیت‌های پژوهشکده پسته کشور تاکید کرد و گفت: امیدوارم پیش بینی طرح‌های پژوهشی با لحاظ نیازهای کشور باشد و بصورت کاملا کاربردی گزارش شود.

حبیب الله نیکزادی نماینده مردم بم نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست و ارتقای سطح کشاورزی در کشور گفت: باید کارهای تحقیقاتی در این راستا و حل برخی معضلات موجود باشد.

احمد انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار با اشاره به اینکه انتقال نیازها و مشکلات به نمایندگان مردم می‌تواند در پیگیری و رفع آن موثر باشد، بر ارتباط بیشتر پژوهشکده و فعالان عرصه پسته کشور با نمایندگان مردم تاکید کرد.

رئیس پژوهشکده پسته کشور نیز با ارائه گزارشی از اقدامات و برنامه‌های این پژوهشکده گفت: با توجه به مشکلات کیفی و کمی آب در سطح کشور، انجام امور به نژادی و تکثیر گونه‌های مقاوم به شوری و کم آبی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

امان الله جوانشاه در همین رابطه از ارائه طرحی برای بهینه کردن مصرف آب و استفاده از پساب آب شیرین‌کن‌های صنعتی خبر داد و خواستار حمایت مسئولان در این زمینه شد.