معاون شرکت بازرگانی دولتی گفت: از روز گذشته اعطای مجوز به کارخانجات تولید قند و شکر برای واردات ۷۰۰ هزار تن شکر آغاز شده و اکنون در انبارها برای ۵ ماه نیاز کشور شکر داریم.

به گزارش تاجرپرس به نقل از فارس حسن عباسی معروفان ،‌ در مورد آخرین وضعیت تولید و واردات شکر برای تنظیم بازار شب  عید، گفت: برای تنظیم بازار سال ۹۶، از دیروز مجوز واردات ۷۰۰ هزار تن شکر به تدریج آغاز شده است.

وی تصریح کرد: طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی امسال مجوز واردات تنها به کارخانجات تولیدی که قبلاً‌ از چغندر قند و یا نیشکر استحصال کرده‌اند داده می‌شود تا کسری تولید داخل تأمین شود.

معاون شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه سالانه در کشور ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر مصرف می‌شود، خاطر نشان کرد: ایران جزو کشورهای پرمصرف در حوزه شکر است که پیش‌بینی می‌کنیم از چغندر و نیشکر داخلی یک میلیون و ۶۲۰ هزار تن شکر استحصال شود و مابقی آن یعنی حدود ۶۰۰ هزار تن از طریق واردات تأمین خواهد شد که وزارت جهاد کشاورزی برای احتیاط مجوز واردات ۷۰۰ هزار تن را صادر کرده است.

به گفته عباسی معروفان، ۶۰۰ هزار تن شکر استحصالی از نیشکر از برزیل وارد خواهد شد.

وی در مورد حجم شکر تولیدشده تا کنون گفت:‌ امسال پیش‌بینی کرده بودیم که ۸۰۰ هزار تن شکر از محصول چغندر داخلی تولید شود که تا به امروز ۸۱۴ تن استحصال شده و امسال از هر ۱۰۰ کیلو چغندر ۱۸ کیلو شکر  استحصال شده است.

معاون شرکت بازرگانی دولتی در مورد وضعیت شکر استحصالی از نیشکر هم اینگونه توضیح داد: که تا کنون ۵۰۰ هزار تن شکر از این روش استحصال شده و ۵۰۰ هزار تن دیگر نیز استحصال خواهد شد.

وی تأکید کرد:‌امسال موجودی انبارهای شکر بسیار مطلوب است و به اندازه ۵ ماه آینده نیاز کشور شکر داریم و به هیچ وجه تنش یا التهابی در بازار نخواهیم داشت.