معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران گفت: ما به عنوان بخش خصوصی خواهان تسهیل ورود تجار ایرانی به چین هستیم.

به گزارش تاجرپرس، محمدرضا کرباسی امروز چهارشنبه در همایش اقتصادی ایران و چین افزود: کشور چین می تواند از هر کشوری غیر از ایران نفت خریداری کند، اما ما معتقد هستیم که باید حجم تجارت کالای غیر نفتی ما به این کشور افزایش یابد. از سویی آمادگی خود را برای صادرات محصولاتی از جمله مواد معدنی، محصولات پتروشیمی، مواد پلاستیکی، چرم و … اعلام می کنیم.

وی ادامه داد: صادرات نفت و مشتقات نفتی از ایران به چین در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۷ میلیارد دلار بود و از چین نیز حدود ۱۷ میلیارد دلار کالای غیر نفتی از جمله ماشین آلات، قطعات و … به ایران صادر شد و به نظر من فضای جدید باید به گونه ای باشد که ارتباط دو طرفه صادرات و واردات بازنویسی شود.

کرباسی افزود: در حال حاضر روابط بانکی و کارگزاری با چین وجود دارد اما انتظار داریم تا مقامات چینی این موضوع را تسهیل کنند. وی یکی از درخواست های بخش خصوصی کشور چین را تسهیل ورود تجار ایرانی به این کشور عنوان کرد و افزود: ما از دولت چین انتظار داریم تا برای عاملین اقتصادی ایران تسهیلات ورود به چین و اخذ روادید آسان را فراهم کنند.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه ایران می تواند زمینه ورود کالاهای چینی به بازار افغانستان و آسیای میانه را فراهم کند گفت: چین با عضویت در اتحادیه شانگهای برای ایران یک وضعیت بسیار ویژه دارد و ما انتظار داریم زمینه حضور ایران در منطقه شانگهای فراهم شود.

کرباسی افزود:‌ همچنین چین می‌تواند با تولید غذاهای با استانداردهای حلال زمینه حضور خود را در بازار یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفری کشورهای مسلمان فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه صادرات غیر نفتی از جمله مباحث مورد نظر ما است بیان داشت: از همکاری بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد و تاکید ما بر افزایش رابطه تجاری بین دو کشور تا سقف سالانه ۶۰ میلیارد دلار است.