معاون صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو، بصره را هسته مرکزی عمرانی و انرژی عراق خواند و گفت: منطقه آزاد اروند، دروازه بهره وری تولید و صادرات برق ایران به جنوب عراق است، لذا برای توانمندسازی نیروگاه های تولید برق این محدوده فعالیت می کنیم.

بهرام نظام الملکی در گفت و گو با ایرنا، گفت: تبدیل شدن ایران به هاب لجستیکی و قطب تولید انرژی کشورهای منطقه که فرآیند آن در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده، نیازمند افزایش ارتباطات با همسایگان به ویژه عراق است.

وی با انتقاد از ایجاد نشدن حلقه ارتباطی قانونمند برای توسعه تجارت با عراق، افزود: زنگ امنیت پایدار عراق در حال نواختن است، بنابراین اگر از این فرصت استفاده نشود و وارد بازار منطقه نشویم، در آینده با گسترش ثبات و امنیت در عراق، باید در برابر شرکت های بزرگ آمریکایی و اروپایی رقابت کنیم.

معاون صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو در بخش دیگری از سخنانش، نبود رضایت مسئولان عراقی از مشارکت با شرکت های ترکیه، عربستان و اردن در اجرای طرح ها و پروژه ها را فرصت مناسب ایران برای ورود شرکت های بین المللی خواند.

نظـــام الملکـی همچنیــن با تشریح دستاوردهای سفر اخیر هیأت ایرانی به عراق، گفت: در این سفر در خصوص عقد قرارداد و امضای تفاهم نامه ۱۰پروژه حوزه آب و فاضلاب و پنج پروژه بخش صنایع برق در دیدار با مدیران وزارتخانه های مربوطه و استانداران بصره، میسان، واسط و ذی غار در خصوص نحوه تولید و صادرات نیازهای تجهیزاتی صنایع زیرساختی عراق به توافق رسیدیم.

نظام الملکی در بخش دیگری از سخنانش با بیان برگزاری نشست های مشترک با مدیران و تولید کنندگان شهرک های صنعتی آبادان و خرمشهر نیز گفت: اگرچه تولیدکنندگان این دو شهر آمادگی خود را برای تولید تجهیزات صنایع مطابق با استانداردهای جهانی اعلام کرده اند، اما مشکلاتی نیز وجود دارد که می توان آن را با رایزنی با سندیکاهای صنایع برطرف کرد.

معاون صادرات صنایع آب و برق کشور تصریح کرد: وزارت نیرو مصمم است زمینه احداث نیروگاه بزرگ در منطقه آزاد اروند را فراهم کند که با تحقق این مهم، ضمن کسب بخشی از بازار عراق در بخش انرژی، برای ۲۰ هزار نفر در آبادان نیز شغل ایجاد می شود.

مسئول اقتصادی و نماینده وزارت امور خارجه کشور در بخش عراق و سوریه نیز در این سفر گفت: مسئولان عراقی با تایید ظرفیت ها و توان تخصصی شرکا و مجریان ایرانی و توجیه اقتصادی، عقد قرارداد با طرف های ایرانی را مزیت می دانند.

محمد فریادرس افزود: مسئولان عراقی معتقدند مشتــــرکات جغرافیـــایی، مذهبی، زبانی و فرهنگی، ظــــرفیت هایی است که می تواند هر دو کشور را به یکدیگر نزدیک تر کند.

فریادرس با تاکید بر لزوم ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع دستی در منطقه آزاد اروند، گفت: از تولید کنندگان آبادانی و خرمشهری خواستیم که مشخصات فنی تولیدات خود را در قالب کتابچه به دو زبان انگلیسی و عربی تنظیم کرده و به معاونت صادرات وزارت امور خارجه ارسال کنند تا با مذاکره و معرفی آنها به طرف های عراقی و سوری زمینه همکاری فراهم شود.

مسئول اقتصادی و نماینده وزارت امور خارجه کشور در بخش عراق و سوریه با بیان اینکه بخشی از تولیدکنندگان آبادانی و خرمشهری دارای نمایندگی از برندهای بین المللی در کشور هستند، گفت: تلاش می شود از سندیکاهای تولید کننده صنعت انرژی دعوت شود و از مسئولان این برندها بخواهیم تا مرکز ثقل تولید و صادرات کالاهای مورد نیاز صنایع در منطقه آزاد اروند انجام گیرد.