تجارت خارجی کشور در ۱۰ماهه سال جاری به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رسید که ۳۵ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار از این رقم مربوط به صادرات غیرنفتی ایران بوده است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از تسنیم «پویا»؛ تا ابتدای بهمن ماه سال جاری صادرات غیرنفتی ایران به ۳۵میلیارد و ۲۷۰میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸و۳۷صدم درصد افزایش داشته است.

میزان واردات ایران در مدت یادشده به ۳۴میلیارد و ۹۸۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳و۲۱صدم درصد رشد داشته است.

مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به مثبت ۲۸۸میلیون دلار رسید که نشان می‌دهد تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است.

ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در ۱۰ماهه سال جاری در مجموع به ۷۰میلیارد و ۲۵۲میلیون دلار رسید که در مقایسه با پارسال ۵و۸ درصد رشد داشته و تجار ایرانی ۳میلیارد و ۸۱۴ میلیون دلار بیشتر از پارسال با سایر کشورها تجارت داشته‌اند که نشان دهنده بزرگتر شدن تجارت خارجی ایران طی ده‌ماهه سال جاری است. مجموع ارزش تجارت خارجی ایران در ۱۰ماهه سال گذشته ۶۶میلیارد و ۴۳۸میلیون دلار بود.
در این مدت تشریفات گمرکی ۲۷میلیون و ۵۵۵هزار تن کالای وارداتی و ۱۰۲میلیون و ۴۳۳هزار تن کالای صادراتی در گمرکات سراسر  انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب ۲و۸۷صدم درصد و ۳۳و۷۶صدم درصد افزایش داشته است.
در این مدت میعانات گازی با ۶ میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود که۱۷ و ۸صدم درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. گازهای طبیعی مایع‌شده نیز با یک‌میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار و سهم ۵ و ۵۳صدم درصدی در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به‌ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین با یک‌میلیارد و ۳۴۵میلیون دلار و سهم ۳ و ۸۱صدم درصدی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی‌شکل مایع‌شده با یک‌میلیارد و۶۸ میلیون دلار و سهم ۳ و ۳صدم درصدی و پروپان مایع‌شده با ۹۹۰ میلیون دلار و سهم ۲ و ۸۱صدم درصدی قرار دارند.

اقلام عمده وارداتی طی ده‌ماهه سال ۱۳۹۵ به‌ترتیب شامل ذرت دامی به‌ارزش یک‌میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار، لوبیای سویا به‌ارزش ۷۷۴میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به‌ارزش ۶۶۶ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به‌ارزش ۶۲۶ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی به‌ارزش ۵۳۶  میلیون دلار بود.

چین همچنان جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی حفظ کرده است به‌طوری که در ده‌ماهه سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به ۶ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ و۵۳صدم درصد افزایش داشته است که بهترین رشد میان دیگر کشورهای عمده خریدار کالای ایرانی را داشته است. پس از چین به‌ترتیب امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار، عراق با ۵ میلیارد و ۳۹ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۵۶۷میلیون دلار قرار دارند.

آمار تجارت خارجی کشورمان در ده‌ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد، که رتبه‌های اول تا چهارم کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به‌ترتیب به کشورهای چین با ۸ میلیارد و ۴۰۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۷۸۶ میلیون دلار و ترکیه با ۲ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار اختصاص دارد. روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به‌ترتیب یک و ۲۷صدم درصد، ۱۱ و ۴۷صدم درصد، ۸ و ۷۴صدم درصد و ۱۰ و ۹۹صدم درصد کاهش داشته است.

واردات ایران از آلمان در ده‌ماهه سال جاری به یک‌میلیارد و ۹۶۲ میلیون دلار رسید و این کشور پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود. واردات ایران از آلمان در این مدت ۳۶ و ۳۹صدم درصد رشد داشته که این میزان در ماه گذشته ۳۸ و ۲۲ بوده است .