رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران، ارزش صادرات ۱۰ ماهه کاشی و سرامیک تولیدکنندگان کشور را برپایه اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ۱۰۰ میلیون متر مربع به ارزش ۲۷۲ میلیون دلار اعلام کرد که از نظر وزنی ۷درصد رشد و از نظر ارزش ۲۹درصد کاهش دارد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد روشنفکر» در نشستی مطبوعاتی افزود: میزان وزنی صادرات کاشی و سرامیک در ۱۰ ماه نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه سال قبل که رقم ۹۳ میلیون متر مربع بود، افزایش هفت درصدی دارد.
وی اضافه کرد: میزان ارزش صادرات در مدت گفته شده نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که رقم ۳۵۰ میلیون دلار بود، افت ۲۹ درصدی را ثبت کرد.
روشنفکر آمار واردات کاشی و سرامیک در دوره هفت ماهه امسال را ۷۲۸ هزار متر مربع ذکر کرد و گفت :در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال که ۱٫۸ میلیون متر مربع واردات انجام شده بود، کاهش ۴۰ درصدی نشان می دهد.
ارزش واردات کاشی و سرامیک در دوره هفت ماهه امسال دو میلیون و ۸۸۰ هزار دلار برآورد شده است.
آمار و اطلاعات استخراج شده از گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی از آن است که ارزش صادرات کاشی و سرامیک در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ حدود ۱۵ افزایش یافته، اما حجم صادرات در این مدت نسبت به ۹۳ حدود سه درصد کاهش داشت.
بازار کشورهای آفریقایی از جمله سومالی، اوگاندا، سودان، آفریقای جنوبی، نیجریه، نیجر، کنیا، تانزانیا، و غنا در سال ۱۳۹۴ به شکل انبوه مورد توجه قرار گرفت.
روشنفکر یادآور شد: اکنون ۱۳۴ واحد تولیدی کاشی و سرامیک در سطح کشور فعالیت دارند که ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر مستقیم و غیر مستقیم به همراه صنایع جانبی در آنها فعالیت دارند.
به گفته وی، اکنون احداث ۴۴ واحد تولید کاشی و سرامیک در دست اقدام است که در نهایت در مدت ۲ سال مجموع این واحدها مورد بهره برداری قرار می گیرند.
این مقام مسوول خاطرنشان کرد، اکنون باتوجه به ماشین آلات نصب شده در واحد های تولیدی ظرفیت موجود سالیانه بیش از ۷۰۰ میلیون متر مربع است که در شرایط موجود کمتر از ۳۰۰ میلیون متر مربع تولید می شود.
براساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای سال ۱۳۹۶ دستیابی به ارزش صادرات ۸۶۰ میلیون دلاری پیش بینی شده و برای ۱۳۹۹ رقم ۱٫۳ میلیارد دلاری مورد انتظار است و ۱۴۰۴ هدف دو میلیارد دلار تعریف شده است.
رییس تشکل مزبور تاکید کرد: شرایط اقتصادی و بازار سبب شده است تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با ظرفیت ۵۰ تا ۵۵ درصدی تولید کنند.
به گزارش ایرنا، آمارها نشان می دهد در سال های ۹۳- ۱۳۹۲ کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و گرجستان ۹۳ درصد از کل صادرات کاشی و سرامیک کشورمان را جذب کردند که عراق با سهم ۷۰ درصدی بالاترین میزان و گرجستان با ۲ درصد کمترین سهم را در این بخش داشتند.
تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، امارات متحده عربی و ارمنستان از دیگر بازارهای جذب صادرات کاشی و سرامیک ایران در سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ بودند.