معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: در ۱۰ ماه سپری شده از سال جاری، یک میلیارد و ۹۴۱ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۷۷۴ دلار کالا از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شد.

جمیل شوهانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این میزان کالای صادراتی (صادرات استان و سایر گمرکات) نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش ۷۲ درصدی برخودار است.
وی افزود: ۵۰۳ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۷۴۰ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات استان ایلام و یک میلیارد و ۴۳۸ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۳۴ دلار از گمرک دیگر استان ها به عراق صادر شده است.
شوهانی یادآور شد: در این مدت (۱۰ ماه سال ۹۵) میزان صادرات کالا در استان ایلام چهار درصد و سایر گمرک های کشور ۱۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: از نظر وزنی نیز صادرات کالاهای استان ایلام ۳۴ درصد کاهش و گمرکات دیگر استان ۶۴ درصد رشد داشته است.
وی عمده ترین اقلام صادراتی در این مدت را مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خوردو، قطعات خودرو، مواد پتروشیمی اعلام کرد و افزود: بیشترین میزان کالای صادراتی سیمان و محصولات کشاورزی است.
شوهانی همچنین عمده اقلام صادراتی استان ایلام به خارج از کشور را مواد غذایی، صیفی، انواع مصالح ساختمانی، سیمان، مواد پتروشیمی، پلی اتیلن اعلام کرد.
روزانه به طور متوسط یک هزار دستگاه کامیون حامل کالای صادراتی و بازرگانی از مرز بین المللی مهران پس از سیر تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می شود.
شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد و مرز بین المللی مهران در ۱۱ کیلومتری این شهرستان از کانون های مهم تردد زائر و کالا به کشور عراق بشمار می رود.