«مهدی میرمهدی رئیس اتحادیه صنف رایانه‌ای تهران از توقف واردات غیرقانونی تا اسفندماه خبر داد و گفت: برای ۴۵ شرکت دارای خدمات پس از فروش در استان‌ها مجوز واردات کالاهای رایانه‌ای صادر شده است. با ارائه این مجوز به شرکت ‌های دارای مجوز خدمات پس از فروش، ۲هزار و ۵۰۰ کارت گارانتی نامعتبر نیز از بازار جمع‌آوری می‌شود، به این ترتیب تا اسفند ماه واردات غیرقانونی کالاهای رایانه‌ای در بازار متوقف می‌شود.»

تاجرپرس به نقل از ایران آنلاین /توقف واردات غیرقانونی و قاچاق یکی از اهداف ستاد مبارزه با قاچاق کالاست، اما چگونه قرار است قاچاق کالا آن هم از نوع رایانه‌ای در بازار متوقف شود. روزنامه ایران به سراغ قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مهدی میرمهدی رئیس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران و حجت الله مسعودی کارشناس سخت‌افزار رفت تا از جزئیات چگونگی توقف واردات قاچاق کالاهای رایانه‌ای مطلع شود.
ســاماندهی نشـان‌های تجـاری سد راه قاچاق
قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه یکی از روش‌هایی که می‌تواند به مبارزه با قاچاق کالا کمک کند، بحث ساماندهی نشان‌های تجاری(برند) واردات کالاهایی مانند رایانه، تجهیزات و قطعات آن است به «ایران» گفت: با ساماندهی نشان‌های تجاری مشخص می‌شود چه نوع رایانه‌ها، تجهیزات و قطعاتی و با چه نشان تجاری و از سوی چه کسانی وارد کشور می‌شود بنابراین اجرایی کردن این کار می‌تواند یکی از روش‌های تکمیلی برای مبارزه با قاچاق کالا مانند کالاهای رایانه‌ای، تجهیزات و قطعات آن باشد.
خورشیدی افزود: همان‌طور که همه می‌دانند قاچاق دارای فرآیندی است و ما باید تمام طول این فرآیند و زنجیره را درنظر گرفته و برای هر بخش آن برنامه خاصی اجرا کنیم بنابراین یکی از فرآیندهای مبارزه با قاچاق کالا ساماندهی نشان‌های تجاری است. در همین راستا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز (به‌عنوان سیاستگذار، هماهنگ‌کننده و ناظر) با سازمان صنعت، معدن و تجارت، ساماندهی نشان‌های تجاری را پیگیری می‌کند. در این میان سازمان صنعت، معدن و تجارت مأمور ساماندهی نشان‌های تجاری شده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه اجرای فرآیند ساماندهی نشان‌های تجاری می‌تواند در جلوگیری از قاچاق کالا بسیار مؤثر واقع شود، گفت: وقتی صاحبان برندها ساماندهی شوند امکان ارائه گارانتی معتبر نیز فراهم و شناسایی کالای قاچاق از غیر قاچاق به دلیل داشتن گارانتی معتبر میسر می‌شود. باید بدانیم چه شرکت‌هایی و چه کسانی مجاز به واردات کالاهای رایانه‌ای و قطعات هستند و شرکت‌های واردکننده کالا مشخص شوند، بنابراین می‌توانیم تکالیفی را بر دوش آنها نهاده و آنها را موظف کنیم تا با توجه به تقاضای موجود بازار، به صورت قانونی کالا وارد بازار کرده و بازار را از کالای مورد نیاز جامعه اشباع کنند. در پی این  اتفاق، تقاضا برای قاچاق کالا نیز کاهش می‌یابد، به عبارتی نمی‌توانیم بازار را تشنه یک کالای خاص نگه داریم و بعد انتظار داشته باشیم که قاچاق صورت نگیرد.
کاهش ۱۰ درصدی قاچاق رایانه
قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به سؤال «ایران» مبنی بر اینکه در سه سال اخیر چه میزان قاچاق کالای رایانه‌ای و قطعات آن صورت گرفته است، گفت: برآورد حجم قاچاق کالاهای رایانه‌ای در سال ۱۳۹۲تقریباً ۱٫۵ میلیارد دلار بوده است که با اجرای برنامه‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا، شاهد کاهش ۱۰ درصدی قاچاق کالای رایانه‌ای در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بودیم. به این ترتیب حدود یک میلیارد دلار در سال‌های ۹۳ و ۹۴ قاچاق کالای رایانه‌ای و قطعات آن (به استثنای تلفن همراه) کاهش داشته است.
خورشیدی درباره میزان کشفیات کالای قاچاق رایانه‌ای در سال‌جاری نیز گفت:با اقدام‌های انجام شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ۱۰ ماه گذشته امسال تقریباً یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه رایانه‌ای قاچاق کشف و ضبط شده است و کشف کالای قاچاق رایانه‌ای نسبت به مدت مشابه آن در سال ۹۴ تقریباً ۳ درصد رشد داشته است.
وی افزود: انتظار ما این است با اقدامات ایجابی که همان ساماندهی نشان‌های تجاری در بازار است، شاهد کاهش قاچاق کالا در بخش رایانه‌ای و قطعات آن باشیم بنابراین با پیگیری این روند پیش‌بینی می‌شود  در سال ۹۶ حجم قاچاق کالای غیرقانونی رایانه‌ای بشدت کاهش یابد.
شرکت‌های دارای گارانتی مانع قاچاق
مهدی میرمهدی رئیس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران درباره ادعای خود مبنی بر توقف واردات غیرقانونی رایانه و قطعات آن به «ایران» گفت: با ارائه مجوز به شرکت‌های دارای شرایط خاص (باید شرکت حقوقی باشد، مساحتی حدود ۱۰۰ متر مربع برای عرضه کالا داشته باشد، خدمات پس از فروش ارائه دهد، تعمیرگاه و قطعات یدکی کالایی را که می‌فروشد داشته باشد و دارای نمایندگی در استان‌ها باشد) می‌توان جلوی قاچاق کالاهای رایانه‌ای را گرفت. با اجرایی شدن این کار تنها شرکت‌های خاص اجازه واردات کالاهای رایانه‌ای و قطعات را خواهند داشت و به این ترتیب افرادی که با کارت بازرگانی دیگران واردات انجام می‌دهند و گارانتی نامعتبر (۲ هزار و ۵۰۰) دارند از دایره واردات رایانه خارج می‌شوند.
میرمهدی افزود: به عبارتی هر شرکت دارای مجوز، سریالی دارد که اتحادیه در اختیار آنها قرار داده است بنابراین هر کالایی که سریالی بجز سریال این شرکت‌ها در بازار داشته باشند، کالای مربوطه قاچاق محسوب می‌شود. البته گفتنی است کالاهایی هم که اکنون در کشور وجود دارد و دارای برگ سبز است، قاچاق محسوب نمی‌شود.
میرمهدی درباره چرایی ارائه مجوز به شرکت‌های واردات کالای رایانه‌ای نیز گفت: پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که وارد کردن کالای رایانه‌ای و تجهیزات و قطعات آن منوط به داشتن نمایندگی از شرکت‌های مربوطه در کشور است. با وجود برجام هنوز تحریم‌ها به طور کامل برداشته نشده است و شرکت‌های اصلی به ایران نمایندگی نمی‌دهند. از سوی دیگر سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز اجازه واردات از نماینده‌های واسط را نیز نمی‌داد و حتی به مدت دو هفته جلوی واردات کالا گرفته شد بنابراین ما نگران گران شدن کالاهای رایانه‌ای و قطعات آن در بازار و متضرر شدن مصرف‌کننده بودیم.وی افزود: با سازمان صنعت، معدن و تجارت صحبت کرده و اعلام کردیم که فعلاً به تعدادی از شرکت‌های وارداتی با شرایط خاص مجوز واردات کالا ارائه دهند. این درخواست مورد قبول سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و قرار شد به ۴۵ شرکتی که دارای خدمات پس از فروش در سراسر کشور هستند، اجازه واردات کالا داده شود که منتظر امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت است. در صورت تأیید وزیر، شرکت‌هایی که دارای مجوز با کارت بازرگانی به نام خود و دارای خدمات پس از فروش در کشور هستند، می‌توانند کالا وارد کشور کنند.
سختگیری نکردن در واردات
حجت الله مسعودی کارشناس سخت افزار با تأیید حرف‌های رئیس اتحادیه نیز به «ایران» گفت: چندی پیش اعلام شد شرکت‌هایی که نمایندگی واردات محصولات ثبت شده را در ایران  ندارند؛ امکان ثبت سفارش برای یک کالای خاص نیز برای آنها ممکن نیست اتفاقی که در بخش خودرو نیز افتاده است. از آنجا که هنوز با وجود برجام مشکلات به طور کامل رفع نشده است، بنابراین شرکت‌های اصلی به ایران نمایندگی نمی‌دهند ولی معمولاً واردات از طریق شرکت واسط انجام می‌شد.وی افزود: در این میان واردات از شرکت‌های واسط را نیز لغو کردند چرا که معتقدند در صورتی گرفتن نمایندگی از شرکت واسط امکان پذیر است که نمایندگی اصلی برند، به نمایندگی خود در دیگر کشورها اجازه پذیرفتن نمایندگی در ایران را داده باشد اما روشن است که معمولاً شرکت‌هایی که در کشور ما نمایندگی ندارند، به نماینده‌های خود نیز این اجازه را نمی‌دهند حتی نمایندگان شرکت‌ها برگه‌ای امضا می‌کنند که کالا را به کشورهایی که آنها اعلام می‌کنند، ارسال نکنند.مسعودی گفت: با این اتفاقات روی داده، مشخص بود که امکان واردات کالا وجود ندارد بنابراین سازمان نصر تهران نیز نامه‌ای به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارسال و اعلام کرد حداقل به شرکت‌هایی که خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند، اجازه ثبت سفارش کالا داده شود.این کارشناس سخت افزار افزود: این فرآیند تعریف شده جلو روند قاچاق را خواهد گرفت ولی نباید خیلی سختگیری کنند چرا که موجب تقویت قاچاق می‌شود؛فردی که نمی‌تواند کالای خود را قانونی وارد کند بنابراین سعی می‌کند از طریق قاچاق این کار را انجام دهد. به نظر من باید راه حل بینابین ایجاد کرد و به شرکت‌هایی که دارای مجوز خدمات پس از فروش و دارای کارت بازرگانی هستند اجازه ثبت سفارش دهند تا جلوی قاچاق تا حدود زیادی گرفته شود./روزنامه ایران