مرحله آزمایشی کریدور سبز گمرکی ایران و روسیه اغاز شده و با پذیرش تعدادی از صادرکنندگان ایرانی و تخفیف‌ گمرکی عملیاتی شده است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران گفت : در اردیبهشت ماه سال‌جاری اسناد بسیار مهمی با روسیه شامل موافقت‌نامه همکاری متقابل در امور گمرکی بین ایران و روسیه، سند کریدور سبز گمرکی و پروتکل تبادل اطلاعات ارزش کالا بین رؤسای کل گمرکات دو کشور امضاء شد.
وی افزود: با توجه به صورتجلسه مذاکرات ، مقرر شد پروژه در یک بازه زمانی به‌صورت آزمایشی شروع و پس از رفع موانع و مشکلات وارد فاز عملیاتی شود.
کاخکی گفت : پس از برگزاری جلسات متعددی که با اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و وزارت کشاورزی و سایر سازمان‌های ذی‌ربط داشتیم فهرست اولیه صادرکنندگان تهیه و به گمرک روسیه معرفی گردید.
مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران افزود : بعد از تکمیل فهرست اطلاعات اشخاص به گمرک روسیه ارسال شد و با پیگیری‌های صورت گرفته گمرک روسیه درخواست شرکای تجاری روسی صادرکنندگان ایرانی را کرد که پس از برگزاری جلسات و هماهنگی‌های لازم اطلاعات مورد نیاز ارسال شد و گمرک روسیه اعلام کرد تعدادی از شرکت‌های معرفی شده را مورد پذیرش قرار داده است و بدین ترتیب سند اجرای پروتکل سبز گمرکی وارد فاز آزمایشی می‌شود.
کاخکی گفت : بر این اساس آن‌دسته از صادرکنندگان معرفی شده به گمرک روسیه از تسهیلات حداقل بازرسی فیزیکی محموله و پذیرش حداقل اسناد بهره‌مند خواهند شد.
کاخکی اظهارداشت: انتظار داریم بعد از مدتی که این پروژه وارد مرحله اجرا آزمایشی شد، ایرادات آن به تدریج ، رفع و به ‌صورت کامل عملیاتی شود و امکان بهره‌مندی صادرکنندگان بیشتری از تسهیلات کریدور سبز گمرکی فراهم اید.
مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل افزود: دفتر ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران اطلاعات ارزش کالا را به زبان‌های روسی و انگلیسی در تارنمای گمرک قرار داده و اخیرا نیز به‌روزآوری شده و دسترسی لازم برای گمرک روسیه به‌منظور بهره‌برداری از اطلاعات مندرج در تارنمای گمرک فراهم شده است.
در همین حال نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه گفت: کالای ایرانی با شرایط یادشده ۱۴ درصد ارزان تر از گذشته در بازار روسیه ارائه خواهد شد و قدرت رقابت آن افزایش خواهد یافت.
قیمت‌های صادراتی کالاهای ایرانی برای گمرک روسیه ارسال خواهد شد، ترجمه قیمت و ارزش کالاهای صادراتی ایران نیز به زبان روسی قابل دسترس است تا مأموران گمرک روسیه با مراجعه به آن قیمت‌ها را براورد کنند و با اظهار گمرکی که واردکننده کالای ایرانی در گمرک مقصد انجام می‌دهد به صحت قیمت‌های پی ببرند و روند کار تسهیل شود.