ایران و عمان دارای مراودات تجاری گسترده ای هستند و در حال حاضر در این بخش شاهد هستیم که ۱۴۸ میلیون دلار کالا در سال ۱۳۹۲ از ایران به عمان صادر شد که در هفت ماه نخست امسال به ۳۹۰ میلیون دلار رسید.

عمان کشوری پادشاهی است در شبه جزیره عربستان. پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان از خاور به دریای عرب و از شمال به دریای عمان کران مند می‌شود. این کشور از جنوب با یمن و از باختر با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است. کالاهای صادراتی مهم عمان شامل نفت خام، صادرات مجدد کالا، ماهی، فلزات و پارچه است و کالاهای وارداتی مهم آن نیز شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای صنعتی مواد غذایی و روغن صنعتی است.

بنابراین گزارش، دو کشور مراودات تجاری نیز با یکدیگر داشته اند موافقتنامه بازرگانی، موافقتنامه تشویق و حمایت ازسرمایه گذاری متقابل، موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقت نامه کشتیرانی بازرگانی، موافقت نامه همکاری حمل ونقل هوایی و موافقت نامه بین المللی تاسیس کریدور بین المللی ترانزیت کالا و مسافر (که در اردیبهشت ۱۳۹۰ بین پنج کشور ایران – عمان – ازبکستان – ترکمنستان و قطر) به امضا رسیده است و یادداشت تفاهم های متعدد در زمینه های همکاری بین اتاق های بازرگانی دوکشور، مبادله اطلاعات فناوری، گردشگری وهمکاری در زمینه منابع آب، بعلاوه تشکیل کمیته های تخصصی درحوزه های نفت و گاز، همکاری های علمی، امنیتی وسیاسی، گردشگری و کمیته پیگیری اجلاس های کمیسیون مشترک بین دوکشور حاکی ازوجود اراده قاطع مقامات عالیه دو دولت برای گسترش روابط در ابعاد مختلف است.

این گزارش می افزاید: در راستای توسعه روابط دو کشور ۱۴۸ میلیون دلار کالا در سال ۱۳۹۲ از ایران به عمان صادر شد که در هفت ماه نخست امسال به ۳۹۰ میلیون دلار رسیده است. ایرنا در این زمینه به نقل از محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان نوشته است: “پیش بینی می شود صادرات ایران به عمان تا پایان سال جاری به ۶۰۰ میلیون دلار برسد. با توجه به ظرفیت های کشور عمان، تمرکز اصلی اتاق بازرگانی افزایش صادرات به این کشور است. براساس توافق های صورت گرفته قرار است سرمایه گذاری مشترک میان ایران و عمان در منطقه آزاد چابهار انجام شود.”

یادآور می شود: عمده ترین اقلام صادراتی ایران به عمان شامل انواع میوه و سبزیجات، مس خام، قیروآسفالت، میلگرد، موادغذایی، سیمان ، کلینکر است. عمان بیش از نود درصد ازموادغذایی خود را از خارج ازکشور تامین می کند با توجه به مرغوبیت موادغذایی ایران و ازطرفی علاقه زیاد مردم عمان نسبت به ایرانیان و کالاهای ایرانی که علاوه برمرغوبیت دارای قیمت های رقابتی نسبت به مشابه آنها از دیگرکشورها می باشد، لذا بسترمناسبی برای افزایش صادرات این نوع کالابه عمان وجود دارد. همچنین مهمترین اقلام صادراتی عمان به ایران شامل انواع خودرو سواری و توریستی، عطر، لوازم آرایش، انواع البسه وکالاهای مختلف بصورت صادرات مجدد است.