وزیر اسبق کشاورزی گفت: علی رغم آنکه نرخ گندم جهانی حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ دلار، قیمت گندم داخلی معادل ۳۲۰ دلار است .

به گزارش تاجرپرس، عیسی کلانتری وزیر اسبق کشاورزی ،  با انتقاد از نرخ بالای گندم داخلی نسبت به قیمت جهانی آن اظهار داشت: نرخ گندم داخلی با دلار ۴ هزار تومانی ۳۲۰ و گندم جهانی ۱۵۰ تا ۱۷۰ دلار است که این میزان قیمت ۲ برابر بازار های جهانی است.

وی درباره افزایش ۲ درصدی خرید تضمینی گندم افزود: با وجود افزایش صددرصدی قیمت گندم داخلی(دوبرابر) نسبت به جهانی لازم است که با سرمایه گذاری در این بخش بهره وری را افزایش دهیم چرا که  تنها افزایش نرخ خرید تضمینی را نباید ملاک  قرار دهیم.
کلانتری با اشاره به کاهش قدرت خرید خانوارها گفت: از آنجا که دولت توان پرداخت یارانه بیش از این به کشاورزان را ندارد و از طرفی قیمت کالاهای اساسی سرسام آور است از این رو نمی توان قیمت خرید تضمینی محصولات را بیش از این افزایش داد چرا که این امر تاثیر مستقیمی در قیمت تمام شده محصولات دارد.
وزیر اسبق کشاورزی در خصوص وضعیت تولید گندم در سال جاری بیان کرد: با توجه به کاهش میزان بارندگی در مقایسه با سال گذشته میزان تولید کاهش خواهد یافته است که این امر هیچ ارتباطی با نرخ خرید تضمینی ندارد.

کلانتری در پایان با اشاره به بهره وری اقتصادی ، رقابتی کردن تولید و در نظر گرفتن قدرت خرید افراد که یک اصل در همه دنیا است، گفت: نباید تنها حمایت از کشاورزی که منابع را به هدر می دهد مورد توجه قرار گیرد.