خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشت انتظار می‌رود صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در فوریه به روزانه ۲٫۲ میلیون بشکه برسد،‌ پیشتر وزارت نفت کشورمان ۲٫۸۳ و ۲٫۵۷ میلیون بشکه را اعلام کرده بود.

به گزارش تاجرپرس به نقل از گروه اقتصاد بین الملل فارس، رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشت انتظار می رود صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به لطف صادرات به اندونزی که برای نخستین بار پس از لغو تحریم ها در سال گذشته صورت گرفته است، در ماه فوریه به حدود ۲٫۲ میلیون بشکه در روز برسد.

به نوشته رویترز، در ماه جاری میلادی، یعنی ژانویه میزان صادرات ایران به حدود ۲٫۱۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. صادرات نفت ایران پس از لغو تحریم در ماه سپتامبر به رکورد ۲٫۶ میلیون بشکه در روز رسید که تاکنون میزان صادرات ایران از این رقم تجاوز نکرده است. اما بر اساس آمارهای وزیر نفت ایران، صادرات نفتی این کشور در فاصله مارس تا دسامبر ۲۰۱۶ به طور متوسط ۲٫۵۷ میلیون بشکه در روز بوده است که این میزان در ماه دسامبر به ۲٫۸۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. ارقامی که با منابع خارجی تایید نشده است.

زنگنه در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که درآمدهای نفتی ایران از محل فروش نفت و میعانات گازی در تمام سال ۲۰۱۶ به ۲۹ میلیارد دلار رسیده است که ۲۴٫۷ میلیارد دلار آن دریافت شده است. انتظار می رود، درآمدهای نفتی ایران از ۳۱ مارس ۲۰۱۶ تا ۳۱ مارس ۲۰۱۷ برابر با سال مالی ایران به ۴۱ میلیارد دلار برسد.

یکی دیگر از دلایل افزایش صادرات ایران، صادرات به اروپاست. در ماه دسامبر ایران ۷۶۷ هزار بشکه نفت در روز به اروپا صادر کرده است که نشان دهنده افزایش ۱۰ درصدی ماهانه است. میزان صادرات روزانه نفت در دسامبر گذشته بسیار به سطح صادرات به اروپا در زمان پیش از تحریم ها نزدیک است. پیش از تحریم ها ایران روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا صادر می کرد.