مدیرکل گمرک اصفهان با بیان اینکه شاهد افزایش ۳۱ درصدی درآمد گمرکات استان اصفهان هستیم، گفت: روزانه به‌طور متوسط ۳۵۳۱ تن کالا از گمرک اصفهان صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به‌نقل از روابط‌عمومی گمرک استان اصفهان، اسداله احمدی ونهری اظهار داشت: در ۱۰ ماهه ۱۳۹۵ گمرکات استان اصفهان با داشتن پنج گمرک تابعه فعال و ۱۱ انبار اختصاصی، تشریفات صادرات یک میلیون و ۵۹ هزار تن و به ارزش ۶۷۵ میلیون و ۳۴۶ هزار دلار انجام داده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۸ درصد و از حیث ارزش ۲۱ درصد کاهش داشته است.

وی عمده‌ترین کالاهای صادراتی از گمرک اصفهان را، آهن آلات و فولاد و مصنوعات آن با ۳۱ درصد، مواد پتروشیمی با ۲۰ درصد فرش با ۱۷ درصد و محصولات لبنی با ۵ درصد و سایر کالاها را ۲۸ درصد بر شمرد و افزود: مهمترین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی گمرک اصفهان عراق با ۲۵۴ میلیون دلار و ۳۸ درصد سهم از کل صادرات، افغانستان با ۱۶۸ میلیون دلار ۲۵ درصد، پاکستان با ۷۱ میلیون دلار و ۱۱ درصد و ترکمنستان با ۴۵ میلیون دلار و ۷ درصد هستند.

مدیرکل گمرک اصفهان گفت: ۶۵ هزار و ۲۷۴ تن کالا به ارزش ۲۶۴ میلیون و ۱۰۳ هزار دلار به گمرک اصفهان وارد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۶ درصد کاهش و از حیث ارزش ۴ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: حتی با کاهش واردات گمرکات استان، در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و راه‌اندازی سامانه پنجره فرا مرزی شاهد افزایش ۳۱ درصدی درآمد گمرکات استان اصفهان هستیم و گفت: این اداره کل با داشتن ۱۳۸ کارمند، در ۱۰ ماه سال ۱۳۹۵، بالغ بر یک هزار و ۲۸۲ میلیارد و ۱۰۲ میلیون ریال درآمد کسب و به خزانه واریز کرده است.

احمدی ونهری افزود: طی این مدت ۱۳۳ فقره اظهارنامه، به ارزش ۲۲ میلیون و ۱۴۴ هزار دلار، مربوط به واحدهای تولیدی با معافیت ترخیص شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص مهمترین کالاهای وارداتی گمرک اصفهان در ۱۰ ماهه ۱۳۹۵ گفت: ماشین آلات مکانیکی با ۳۴ درصد، ماشین آلات برقی با ۱۲ درصد، اجزا و قطعات منفصل ماشین آلات ۱۲ درصد، کاغذ و مقوا با ۴ درصد بوده است، عمده‌ترین کشورهای صادرکننده به مقصد گمرک اصفهان نیز چین با ۲۴ درصد، ایتالیا با ۱۵ درصد، کره جنوبی با ۱۳ درصد و آلمان با ۱۲ درصد، بوده‌اند.

مدیرکل گمرک اصفهان خاطرنشان کرد: گمرک فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با فعالیت شبانه‌روزی، طی این مدت، تشریفات امور مسافری بالغ‌بر ۴۱۰ هزار نفر مسافر ورودی و خروجی را انجام داده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: طی این مدت واحد قضایی گمرک اصفهان، ۱۰۷۱ فقره پرونده مظنون به قاچاق کالا و به ارزش ۶۷۰ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال رسیدگی کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد ۲۶ درصد افزایش و حیث ارزش ۱۳۴ درصد رشد داشته است.

وی گفت: در ۱۰ ماهه ۱۳۹۵، تشریفات گمرکی تعداد ۱۶ هزار و ۶۵۷ بسته ورودی و خروجی از گمرک امانات پستی اصفهان به ارزش بالغ بر ۴۳ میلیارد ریال انجام شده است که میزان از حیث تعداد نسبت به سال قبل ۸ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۳ درصد افزایش داشته است.