مدیرعامل منطقه اقتصادی دوغارون گفت: در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای افزایش میزان صادرات در مرز دوغارون فراهم است.

ناصرالدین گرامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تایباد اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی محدوده‌ای مشخص محصور شده از خاک یک کشور محسوب می‌شود که به حفظ حاکمیت دولت طبق مقررات خاص اداره می‌شود. غالباً این مناطق در مرزهای زمینی بین کشورها، فرودگاه‌ها، بنادر و جزایر تأسیس می‌شوند. منطقه ویژه اقتصادی در حقیقت مجموعه‌ای از انواع و اشکال مختلف و متنوع مناطق تجاری – صنعتی و خدماتی است.

مدیرعامل منطقه اقتصادی دوغارون با اشاره به دلایل ایجاد چنین مناطقی بیان کرد: توسعه فعالیت‌های اقتصادی و برقراری روابط تجاری بین‌المللی، تحرک اقتصادی منطقه‌ای، تولید و پردازش کالا با هدف تأمین  نیازهای داخلی و گسترش صادرات، انتقال فناوری و ارتقاء آموزش، توسعه صادرات غیرنفتی و صادرات مجدد، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و افزایش امنیت و محرومیت زدایی، جلب و تشویق سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی، توسعه صنعت حمل و نقل کالا در بخش‌های ترانزیت و تراشیپمنت از جمله اهداف ایجاد این مناطق است.

گرامی عنوان کرد: اندیشه تاسیس و راه اندازی مناطق آزاد در ایران در اوایل دهه ۱۳۳۰ به وجود آمد و نخستین منطقه آزاد کشور در سال ۱۳۵۹ براساس مصوبه شورای انقلاب در بخشی از جزیره کیش راه‌اندازی شد؛ با توجه به اهداف تاسیس مناطق آزاد و ماهیت فعالیت آنها انواع راه‌های ارتباطی دریایی، هوایی، زمینی و ریلی برای آنها پیش بینی شده است.

وی با اشاره به منطقه اقتصادی دوغارون تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در ۱۰کیلومتری شهرستان  تایباد در استان خراسان رضوی و در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان تاسیس و راه‌اندازی شده است. وسعت این منطقه براساس مصوبه هیئت دولت در فضایی ۸۷۰۰ هکتاری پیش بینی شده که در حال حاضر حدود ۱۴۱۷ هکتار از این زمین‌ها تملک شده و مابقی در دست پیگیری و اقدام است. فاز اول منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در فضای محصور با وسعت ۵۰هکتار در حال فعالیت است.

مدیرعامل منطقه اقتصادی دوغارون گفت: در هفت ماهه اول سال ۹۵ بالغ بر ۶۸۰ میلیون دلار صادرات انواع تولیدات داخلی کشور را به افغانستان داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد رشد نشان داده است.

گرامی در پاسخ به این سوال که آیا طرح تبدیل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به منطقه آزاد تجاری – صنعتی مورد موافقت واقع شده است بیان کرد: قدمت ارتباط تجاری ایران با افغانستان از مرز دوغارون و موقعیت ویژه و منحصر به فرد این منطقه و اشتراکات فرهنگی و مذهبی ملت‌ها و تمایلات گسترده اقتصادی سبب شده تا اندیشه تبدیل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به منطقه آزاد تجاری صنعتی، شکل بگیرد که مقدمات کار فراهم شده، موافقت‌های اولیه به‌دست آمده و پس از طی مراحل قانونی وارد مرحله اجرایی خواهیم شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بسترهای مقدماتی جهت حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم است و آمادگی کامل جهت هرگونه همکاری و همراهی را داریم، البته ممکن است در طول مسیر با مشکلاتی هم مواجه شویم که اقتضای کار است.

مدیرعامل منطقه اقتصادی دوغارون با اشاره به اینکه طرح جامع منطقه توسط مشاورین ذی صلاح  مطالعه و تهیه شده که به تدریج همگام با مالکیت اراضی به اجراء درمی‌آید افزود: استفاده از مزایای قانونی پیش بینی شده نظیر معافیت‌های مالیاتی، حذف و کاهش بوروکراسی‌های اداری و تشریفات گمرکی، معافیت از عوارض ورود ماشین آلات، مواد اولیه خارجی و تکنولوژی برای تولیدات و سایر امتیازات قانونی مدنظر است.

گرامی عنوان کرد: قاعدتاً تبدیل منطقه به آزاد، راهگشای موضوع بوده و با استقرار سهل‌تر بانک و صرافی و صدور تضامین  مالی، جذابیت‌های بیشتری برای سرمایه گذاری فراهم می‌شود. زیرساخت‌های فراهم شده در مرز دوغارون آمادگی لازم برای افزایش حجم صادرات را دارد و در ادامه فعالیت‌ها، همین هدف را با جدیت پیگیری می‌کنیم. البته موانع و مشکلاتی هم وجود دارد که با همکاری و همراهی مسئولان و مدیران استانی و شهرستانی درصدد رفع آنها هستیم.