نماینده اتحادیه‌های چاپخانه‌داران سراسر کشور گفت: با موافقت وزارت ارشاد تعرفه واردات کاغذ در سال ۹۶ افزایش نمی‌یابد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از تسنیم از ارومیه، غلامرضا شجاع شب گذشته در مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و چهارمین دوره جشن خانواده بزرگ صنعت چاپ و تبلیغات آذربایجان غربی که در سالن شرکت توزیع نیروی برق استان در ارومیه با حضور تعدادی از مسئولان و فعالان این عرصه برگزار شد با تجلیل از نقش آذربایجان غربی در توسعه صنعت چاپ اظهار داشت: نخستین اتاق بازرگانی ایران به همت و تلاش شهروندان آذربایجان در کشورمان راه‌اندازی شده و فعالان صنعت چاپ در این استان نقش مهمی در توسعه و ارتقاء صنعت چاپ کشور داشته‌اند.

وی با اشاره به تفاهم نامه اخیر وزرای ارشاد و صنعت، معدن و تجارت گفت: انتظار می‌رود با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه مشکلات صنعت چاپ کشور به سرعت حل و فصل شود.

شجاع گفت: روزگاری ۸۵ درصد از فعالیت‌های صنعت چاپ به نشر کتاب و کارهای مطبوعاتی مربوط می‌شد و بقیه فعالیت‌ها به بخش صنعتی تعلق داشت اما هم اکنون این موضوع بر عکس شده و افزون بر ۸۵ درصد از فعالیت دست‌اندرکاران صنعت چاپ به کارهایی غیر از چاپ کتاب و مطبوعات یعنی امور صنعتی مربوط شده است.

وی با اظهار امیدواری برای تشکیل کمیته‌های پیگیری نحوه اجرایی سازی تفاهم‌نامه اخیر دو وزارت خانه تصریح کرد: امسال با حمایت وزیر ارشاد تعرفه واردات کاغذ افزایش نیافت و الا با گرانتر شدن این محصول قطعاً صنعت چاپ دچار رکود بیشتری می‌شد.

نماینده اتحادیه‌های چاپخانه داران سراسر کشور گفت: مقرر شده در سال ۹۶ نیز تعرفه واردات کاغذ افزایش پیدا نکند تا با توجه به نوسانات قیمت دلار در کشور از ایجاد اختلال در بازار صنعت چاپ جلوگیری شده و آرامش نسبی در این حوزه حاکم باشد.

وی اظهار داشت: امروزه تکنولوژی صنعت چاپ روز بروز در حال تغییر و پیشرفت است و این صنعت از حوزه هوا فضا گرفته تا صنایع نظامی، کشاورزی، پزشکی و همه بخشهای اقتصادی در ارتباط است بنابراین کمک دولت به فعالان این عرصه برای به‌روزرسانی امکانات و تجهیزات خود یک ضرورت غیر قابل انکار است.

شجاع گفت: در حالی که صنعت چاپ در کشوری مثل آمریکا صنعت سوم کشور پس از صنایع نظامی و کشاورزی است و یا در کشورهای اروپایی مثل انگلیس در جایگاه پنجم صنایع قرار دارد اما این صنعت در کشورمان در جایگاه صنف باقی مانده و توجه کافی بدان نمی‌شود.

وی اوضاع صنعت چاپ در آذربایجان غربی را مطلوب عنوان کرد و افزود: تعاملات خوب بین اتحادیه چاپخانه‌داران و کانون‌های آگهی تبلیغاتی این استان با اداره کل ارشاد استان سبب شده وضعیت خوبی بر صنعت چاپ در این منطقه حاکم باشد.