رئیس کل بانک مرکزی علت توقف پرداخت تسهیلات در بانک‌های ملت، تجارت، صادرات،رفاه، سپه و کشاورزی را اعلام کرد.ولی الله سیف در خصوص علت توقف پرداخت تسهیلات در بانک‌های ملت، تجارت، رفاه، صادرات، سپه و کشاورزی به فارس گفت: یکی از اساسی‌ترین وظایفی که مدیریت بانک‌ها برعهده دارند توجه به تعادل منابع و مصارف است و نمی‌توانیم بگوییم بدون توجه به اینکه منابع بانک چه مقدار اجازه می‌دهد نامحدود تسهیلات دهد. اینکه گفتید همه بانک‌ها این کار را کرده باشند بنده قبول ندارم.

به گزارش تاجرپرس، وی تأکید کرد: ممکن است بانکی به دلیل اینکه مشاهده می‌کند تسهیلات خیلی بالا رفته و از سوی دیگر نزد بانک‌های دیگر بدهکار شده‌ و محدودیت منابع پیدا کرده مقداری ترمز کنند و یا فعالیت خود را در این زمینه کند کنند لذا هنگامی که مجدداً سپرده ها افزایش یابد نسبت به روند قبلی ادامه می‌دهد چون وقتی سپرده جمع‌آوری می‌شود برای بانک هزینه دارد اگر این‌ها را تسهیلات ندهد زیان خواهد کرد بنابراین متناسب با سپرده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند تسهیلات هم می‌دهند.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال آیا بانک مرکزی اطلاعات دقیقی از میزان معوقات بانکی دارد یا خیر؟این معوقات چقدر است؟ آیا معوقات بانکی روند صعودی داشته یا خیر؟ گفت: این روند رو به افزایش نبوده به طوری که در سال ۹۲ حجم مطالبات معوق نسبت به کل تسهیلات ۱۵ درصد بود که حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان می‌شد ولی اکنون این نسبت و حجم مطالبات معوق به ۱۱ درصد رسیده که حدود ۱۰۵ هزار میلیارد تومان است بنابراین افزایش مطلق وجود دارد اما نسبت آن مهم است.شما نمی‌توانید قدرمطلق را مقایسه کنید.
سیف افزود: آن چیزی که مهم است این بوده که ۱۵ درصد، اکنون به ۱۱٫۷درصد رسیده و این روند هم ادامه می‌یابد.
وی تأکید کرد: نرخ زیر ۵ درصد در زمینه مطالبات معوق می‌تواند برای ما قابل قبول باشد و تا تحقق آن بانک مرکزی با حساسیت کار را دنبال می‌کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه راه‌های مختلفی برای کاهش مطالبات معوق وجود دارد، گفت: دقت در ارائه تسهیلات جدید و پیگیری در وصول مطالبات معوق گذشته از جمله راهکارهای موجود است که در روش دوم پرونده‌های معمولی را خود بانک‌ها دنبال می‌کنند و پرونده‌های کلان که در نظام بانکی می‌تواند ۴۰ تا ۵۰ مورد باشد برای آن‌ها نیز کارگروه فرادستگاهی در بانک مرکزی تشکیل شده که تک تک این پرونده‌ها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.
سیف تأکید کرد: اعضای این کارگروه از تک تک دستگاه‌ها از جمله قوه قضاییه حضور دارند و در این کارگروه پرونده‌ها مورد به مورد پس از تحلیل کامل وضعیت به مرجع قضایی ارجاع می‌شود، مرجع قضایی خوشبختانه با این موارد خوب برخورد می‌کند که می‌تواند آثار مثبتی داشته باشد .