مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از رسیدن ذخایر نفت درجای ایران به ۷۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون بشکه خبر داد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، «کریم زبیدی» مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با احتساب اکتشاف های جدید و آمار ذخایری که اخیراً در شرکت ملی نفت ایران تهیه شده، ذخایر درجای نفت خام ایران به ۷۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون بشکه رسیده است.

وی افزود: از این رقم، ۱۰۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون بشکه قابل استحصال است و در مجموع ضریب بازیافت میادین نفتی ایران ۲۴٫۶۵ درصد است.

این مقام مسئول تصریح کرد:  تا امروز در مجموع ۷۲ میلیارد و ۹۵۰ میلیون بشکه از ذخایر قابل استحصال نفت خام کشور را برداشت کرده ایم.

وی ادامه داد: اگر تمامی هیدروکبور مایع کشور شامل نفت خام و میعانات گازی را در نظر بگیریم، ذخایر درجای هیدروکربور مایع ما ۸۳۶ میلیارد و ۴۷۰ میلیون بشکه است که از این رقم ۱۵۷ میلیارد و ۲۳۰ میلیون بشکه قابل برداشت بوده و ضریب بازیافت هیدروکربور مایع کشور ۲۸٫۵۸ درصد است.

زبیدی ذخایر گاز ایران را ۵۵ تریلیون و ۳۳ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: از این رقم ۳۳ تریلیون و ۷۲۰ میلیارد مترمکعب گاز قابل برداشت است و این رقم نشان می دهد که ضریب بازیافت ما در میادین گازی ۶۹٫۶۲ درصد است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تمامی ذخایر نفت، میعانات گازی و گازطبیعی کشور را بر اساس معادل بشکه اعلام کنیمف در مجموع ۱۱۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه ذخایر هیدروکربوری داریم که زا این رقم ۳۴۵ میلیارد و ۵۲۰ میلیون بشکه قابل برداشت است و ضریب بازیافت ما ۳۹٫۸۱ درصد خواهد بود.

وی افزود: این رقم ۳۴۵٫۵۲ میلیارد بشکه رقمی است که ایران را دارنده بزرگترین ذخایر قابل برداشت نفت و گاز جهان کرده است.