مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از اعطای یک خط اعتباری ۱۸ میلیون دلاری به یکی از بانک‌های عراقی خبر داد و گفت: این بانک با ۲۲ کشور اروپایی، ۱۹ کشور آسیایی، ۶ کشور آفریقایی و یک کشور در آمریکای جنوبی روابط کارگزاری برقرار کرده است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی صالح آبادی در جمع خبرنگاران رسالت اصلی بانک توسعه صادرات را کمک به صادرات غیرنفتی کشور دانست و اظهارداشت: یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی رقابت پذیری و صادرات محوری محصولات ایرانی است.

وی با برشمردن مهمترین رئوس عملکرد بانک توسعه صادرات در سال جاری افزود: طی چند روز گذشته اولین محموله برای تجهیز فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری وارد کشور شد؛ ساخت این بندر که در حال پیشروی است، کمک بسیاری به افزایش صادرات نفت خواهد کرد.

رئیس هیات مدیره بانک توسعه صادرات ساخت بندر شهید بهشتی چابهار را کریدور شمال – جنوب توصیف کرد و افزود: کشور هند بسیار علاقه‌مند به سرمایه گذاری در این بندر بوده و بخشی از تامین مالی آن را نیز برعهده گرفته است؛ از آنجایی که توسعه سواحل مکران یکی از بخش های مهم برنامه ششم توسعه کشور است، احداث این بندر می تواند کمک خوبی به این موضوع کند.

وی افزود : ۱۸ میلیارد دلار پروژه پتروشیمی در منطقه مکران و چابهار تعریف شده که تمام این پروژه ها نیاز به بندر دارند و بانک توسعه صادرات در شرق کشور تامین مالی این موضوع را انجام داده است.

* صادرکنندگان چقدر وام گرفتند؟

صالح آبادی در ادامه به تشریح  عملکرد بانک توسعه صادرات در زمینه پرداخت تسهیلات اشاره کرد و افزود:  بانک توسعه صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۳ هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال به ۱۹۸ بنگاه کوچک و متوسط صادرات محور تسهیلات پرداخت کرده است.

وی اضافه کرد: در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۵ و با توافق انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های مختلف تولیدی صادراتی با یارانه ۵ درصدی تسهیلات از سوی بانک توسعه صادرات پرداخت شده است؛ براساس تفاهم نامه امضا شده ۱۰ میلیارد ریال برای سرمایه در گردش و ۲۰ میلیارد ریال برای طرح تسهیلات پرداخت می شود.

وی اعلام کرد: مجموع تسهیلات پرداختی این بانک از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۳۸ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال بوده که رشدی ۱۰ درصدی در بخش سرمایه در گردش داشته است؛ با این حال تسهیلات پرداختی به طرح ها کاهش داشته زیرا یکی از سیاست های تصویب شده در مجمع بانک توسعه صادرات افزایش پرداخت تسهیلات به سرمایه در گردش است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه مانده تسهیلات این بانک ۱۴۷ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد رشد نشان می دهد، افزود: تعداد تسهیلات اعطایی در ۱۰ ماهه نخست سال جاری یک هزار و ۹۴۲ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: مانده سپرده های ارزی بانک توسعه صادرات یک میلیارد ۳۲۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد داشته است؛ همچنین مانده سپرده های ریالی این بانک با ۸۴ درصد رشد ۱۶ هزار و ۹۰۸ میلیارد ریال بوده است.

به گفته صالح آبادی، اعتبارات اسنادی ریالی بانک توسعه صادرات ۲ هزار و ۹۵ میلیارد ریال تا پایان دی ماه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸۷ درصد رشد داشته است؛ همچنین مجموع ال سی های ارزی باز شده حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده و حواله‌جات ارزی بانک ۲٫۷ میلیارد دلار بوده است.

* تازه خبرها از مراودات بین المللی در نظام بانکی

وی ادامه داد: بانک توسعه صادرات با ۲۲ کشور اروپایی، ۱۹ کشور آسیایی، ۶ کشور آفریقایی و یک کشور در آمریکای جنوبی روابط کارگزاری برقرار کرده است؛ بر این اساس روابط کارگزاری با ۱۱۸ بانک در دنیا برقرار شده و همچنین ۳۰ حساب در این بانک ها افتتاح شده است.

صالح آبادی درباره ریسک سیاسی بر عملکرد بانک ها نیز اظهار داشت:‌ ارتباطات با بانک های مختلف در یک سال گذشته برقرار شده و  تبادل رمز و رابطه کارگزاری با بانک هایی که تمایل و علاقه به همکاری با بانک های ایرانی دارند نیز ایجاد شده  است؛ البته تمامی ارزها غیر دلاری است و ارتباطی با آمریکا ندارد و به صورت یوریی و یا ارزهای غیر دلار اقدامات خود را انجام می‌دهیم. عزم کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی نیز همکاری با ایران است و فکر نمی کنم در روابط بانکی و اقتصادی شکل گرفته خللی ایجاد شود.

به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات در طول ماه های گذشته  این بانک  با اگزیم بانک اندونزی و مجارستان تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

* خط اعتباری ۱۸ میلیون دلاری به عراق/ سیاست جدید دولت برای افزایش صادرات

صالح آبادی در ادامه از اعطای یک خط اعتباری ۱۸ میلیون دلاری به یکی از بانک های عراقی خبر داد و گفت: اعطای این خط اعتباری با هدف گسترش صادرات ایران به عراق بوده و در صورتی‌که سایر بانک های عراقی نیز از کفایت سرمایه لازم برخوردار باشند، این آمادگی وجود دارد که خطوط اعتباری دیگری به این کشور داده شود.

وی افزود: براین اساس صادرکنندگان ایرانی می توانند با استفاده از این خط اعتباری پول صادرات کالای خود را به شکل نقد دریافت کرده و بانک عراقی تا ۲ سال این رقم را پرداخت خواهد کرد.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه بانک توسعه صادرات آماده است تا خطوط اعتباری در اختیار بانک های کشورهای دیگری قرار دهد، افزود: در صورتی‌که صادرکننده ای در کشوری مشتریانی برای محصولش پیدا کند و آن مشتری نتواند پول محصول را به شکل نقدی پرداخت کند، این آمادگی را داریم تا خط اعتباری به یورو در اختیار بانک های آن کشور قرار داده و تا ۲ سال بعد پول خود را دریافت کنیم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه در حال حاضر خط اعتباری در اختیار روسیه و ارمنستان قرار گرفته است، شرط اعطای این خط اعتباری را سقف ریسک اعلام شده از سوی صندوق ضمانت صادرات دانست.

* رایزنی ایران برای دریافت خطوط اعتباری از خارجی ها

صالح آبادی یکی دیگر از سیاست‌های این بانک را دریافت خطوط اعتباری از بانک های خارجی برای واردات مواد اولیه کارخانه های ایرانی اعلام کرد و از در شرف امضا بودن دو خط اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی از اگزیم بانک کره جنوبی و ۷۵ میلیون یورویی از یکی از بانک های ترکیه خبر داد.

وی دریافت این دو خط اعتباری را برای واردات مواد اولیه و کمک به بنگاه های کوچک و متوسط صادرات محور دانست و افزود: در سفری که به همراه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به هند داشتم، مذاکرات خوبی با هندی‌ها برای دریافت خطوط اعتباری کوتاه و بلندمدت داشتیم و در حال تبادل مدارک برای این موضوع هستیم.

رئیس هیات مدیره بانک توسعه صادرات یکی از اهداف این بانک را برقراری رابطه کارگزاری با بانک های کشورهایی اعلام کرد که هدف صادراتی ایران هستند و گفت: برزیل یکی از این کشورهاست؛ در جلسه اخیر کمیسیون مشترک ایران و برزیل که در این کشور برگزار شد، بر برقراری روابط کارگزاری بانکی تاکید شد و در حال پیگیری این موضوع هستیم.

* خبرهای تازه از بانک مشترک ایران و ونزوئلا

وی در ادامه درباره بین المللی شدن بانک ایران و ونزوئلا گفت:‌ این بانک با مشارکت دو کشور راه اندازی شد اما حجم مراودات کم است بنابر این اگر کشوری خواستار اضافه شدن به این بانک باشد امکان آن وجود دارد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات تصریح کرد:‌ البته ایده ای برای تبدیل این بانک به بانک ایران و آمریکای جنوبی وجود دارد و علاقه مندیم این بانک نیز همانند بانک ایران و اروپا فعالیت کند و برای این امر نیز مذاکراتی انجام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره بدهکاران کلان بانک توسعه صادرات با این توضیح که جنس بدهکاران این بانک متفاوت از سایر بانک‌ها است، گفت: عمده بدهکاران ما را شرکت ها تشکیل می دهند زیرا در قالب شخص حقیقی عمدتا صادرکننده ای نداریم.

صالح آبادی اظهارداشت:‌ بانک توسعه صادرات به عنوان نمونه تسهیلاتی را برای ساخت طرحی در سایر کشورها پرداخت کرده و دولت آن کشور نیز بازپرداخت را تضمین کرده است و عدد آن حدود ۴۰۰ میلیون دلار است؛ البته برخی از شرکت های بزرگ داخلی مانند مپنا و کشتیرانی جمهوری اسلامی تسهیلاتی را از این بانک دریافت کرده اند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در پاسخ به پرسشی در خصوص مالکیت چادرملو و گل گهر نیز اظهارداشت: زمانی‌که در بورس حضور داشتم برای پروانه این دو شرکت بسیار پیگیری انجام شد تا به نام آنها باقی بماند و معتقدم از آنجایی که این شرکت در زمان وارد شدن به بورس پروانه به آنها بوده این روند باقی بماند، اما زمانی‌که مدت پروانه تمام شد طبق قانون معادن تمدید پروانه به این شرکت ها است اما در آن زمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک اقدام یک جانبه پروانه را به نام ایمیدرو صادر کرد که درست نبود و اقداماتی انجام شد اما خود شرکت ها باید مدعی باشند و سازمان بورس به عنوان ناظر تنها کنار آنها قرار داشت.

صالح آبادی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسشی درباره ارایه تسهیلات به پتروشیمی ها نیز گفت‌: بانک توسعه صادرات حدود ۴٫۲ میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی سرمایه گذاری کرده است؛ یکی از این طرح ها نیز پتروشیمی بوشهر است که ۲٫۲ میلیارد یورو حجم آن است که در فاز های مختلف به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه سالانه ۳ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی کشور اضافه می شود، اظهار داشت: البته ارایه تسهیلات به پتروشیمی گچ ساران، سلمان فارس و … نیز در دستور کار است.