مدیرعامل شرکت سفیر ریل با اشاره به ورود واگن‌های مشکل‌دار اروپایی به ایران طی یک سال اخیر گفت: این واگن‌ها مشکل بهداشتی داشته و اجازه سیر در شبکه ریلی اتحادیه اروپا را ندارند اما وارد کشور شده است.

محمد خان‌احمدی در نشست خبری در پاسخ به تسنیم اظهار کرد: واگن‌هایی که طی سال‌های اخیر به اسم چینی وارد کشور شده دارای سیستم کنترل، ترمز و بوژی اروپایی هستند اما سال ۸۳، ۱۳۵ دستگاه واگن از چین بابت پول نفت وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه سال ۹۰ نیز ۵۴ دستگاه واگن چینی تحت لیسانس آلمان و اتریش وارد کشور شده است، بیان کرد: متاسفانه طی یک سال اخیر واگن‌های دست دوم اروپایی وارد شده که در اروپا اجازه سیر ندارند.

وی با بیان اینکه این واگن‌ها مشکل بهداشتی (آزبست) داشته و نمی‌توانند به همین در شبکه ریلی اتحادیه اروپا تردد داشته باشند.

خان‌احمدی با اشاره به اینکه ریل‌ترابر صبا با آنکه مجوز واردات واگن از خارج را دارد اما ۳۸ دستگاه قطار مسافری را از یکی از تولیدکنندگان داخلی خریداری کرده‌اند یادآور شد: براساس قرارداد ده ساله‌ای که با راه‌آهن داشتیم باید تا سال ۹۸ واگن‌های ۴۵ ساله در شبکه ریلی سیر می‌کرد اما راه‌آهن امسال یعنی ۳ سال زودتر این واگن‌ها را از سیر خارج کرده است.

وی با بیان اینکه در ۲۱ روز نوروز امسال ۷۱۴ هزار مسافر را ۸۲ قطار جابه‌جا می‌کنیم بیان کرد: قیمت بلیط قطار در نوروز امسال گران نمی‌شود.

مدیرعامل سفیر ریل در پاسخ پرسش دیگر تسنیم مبنی بر اینکه ضریب اشغال قطارها چه میزانی است، اظهار کرد: با توجه به اینکه سن قطارهای ۹شرکت همکار زیر سال است که این امر باعث شده ضریب اشغال قطارها سالانه بالای ۸۵ درصد است.

خان احمدی با بیان اینکه دولت از بخش خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل مسافری حمایت نمی کند،افزود: بدون اینکه تسهیلاتی را در اختیار شرکت عا قرار دهند واگن های آنها را از سیر خارج خارج می کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس ریزی انجام شده امسال در ۲۱ روز سفرها نوروزی ۳۴ هزار مسافر ایجاد ظرفیت شده است، تصریح کرد: تعداد قطارهای فوق العاده در نوروز امسال نسبت به نوروز پارسال کاهش یافته و از حدود ۲۰ قطار به ۲ قطار کاهش یافته است.

مدیرعامل سفیر ریل از راه اندازی قطار وی آی پی و واگن بانوان خبر داد و گفت: ضریب اشغال قطار بانوان ۱۰۰ درصد است که به همین دلیل به زودی این کار را گسترش می دهیم. از سوی دیگر تفاوت قیمت قطارهای وی آی پی ۱۷ هزار تومان گرانتر است و معادل ۲۵ هزار تومان خدمات اضافه به مسافران ارائه می شود.

خان احمدی افزود: به دلیل خارج کردن ناوگان ما بدون حمایت های ضروری الان دچار ضرر و زیان شده ایم.

منبع: تسنیم