معاون گمرک تاجیکستان گفت: افزایش ۳۰ درصدی عوارض گمرکی باعث شده است تا تجار از واردات قالی های ایرانی و ترکیه ای به این کشور امتناع کنند.

به گزارش تاجرپرس به نقل از رسانه های محلی «خورشید کریم زاده» در نشستی مطبوعاتی افزود: به دلیل کم شدن واردات قالی و گلیم در سال ۲۰۱۶ بودجه تاجیکستان از محل عوارض گمرکی نیز سه میلیون دلار کاهش یافته است.
وی افزایش عوارض گمرکی را با هدف حمایت از تولیدات داخلی عنوان کرد و افزود: این موضوع در دراز مدت به نفع تولیدکنندگان صنعت قالی و گلیم و اقتصاد این کشور است.
کریم زاده تصریح کرد: به دلیل فراوانی قالی و گلیم های ایرانی در بازار کشور تولیدات داخلی بدون مشتری مانده بودند از همین رو با افزایش عوارض گمرکی در جهت حمایت از تولید کنندگان داخلی اقدام کردیم.
به گزارش بخش تاجیک تارنمای آزادی ، تاجران و واردکنندگان قالی در تاجیکستان می‌گویند، پس از افزایش عوارض گمرکی تقریبا هیچ گونه قالی و گلیم از خارج وارد نمی شود.
«صفرعلی رحمتشایف» یکی از آنهاست که بیشتر از ۱۰ سال به تجارت قالی مشغول است و سال گذشته از وارد کردن قالی ایرانی و ترک دست کشید.
وی گفت: مشتریانی هستند که به خاطر کیفیت و زیبایی قالی ایرانی به ما سفارش می دهند اما به خاطر افزایش هزینه گمرکی دیگر این محصول با ارزش ایرانی را وارد نکرده ایم.
هر ساله در تاجیکستان برای حمایت از تولیدکنندگان قالی در داخل نمایشگاههایی برگزار می‌شود، اما بیشتر مردم تاجیک باز هم قالیهای وارداتی از ایران را ترجیح می دهند.
به گفته آنها قالی های ایرانی هم از کیفیت و ماندگاری بیشتر و هم از زیبایی خاصی برخوردار است.
در تاجیکستان سه کارخانه فرش بافی وجود دارد اما محصولات هرسه کارخانه هنوز هم نتوانسته است، جای قالیهای ایرانی و ترکیه ای را بگیرند.