معاون فنی و امور گمرکی با بیان اینکه همکاران ما در سراسر کشور در بدترین جاها کار می‌کنند و در اکثر استان‌ها سه چهار تا گمرک وجود دارد که مدیریت کردن بر آنها با توجه به بحث بودجه کار سختی است، گفت:سامانه جامع گمرکی شتاب توسعه تجارت خارجی را بیشتر کرد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، فرود عسگری در مراسم تودیع و معارفه  مدیران دفاتر صادرات و واردات گمرک ایران با اشاره به دشواری کار در گمرک گفت: گمرک سازمانی حساس، پیچیده و با کارکردهای مختلف است و زمانی در ۷۰ گمرک کشور حجم عملیات تجارت خارجی زیر ۱۰ میلیارد دلار در سال بود و ما فقط یک منطقه ویژه اقتصادی سیرجان را داشتیم، اما اکنون حدود ۶۵ منطقه مصوب داریم که نزدیک به ۲۲ منطقه آن تجاری است.
وی تصریح کرد : این موارد باعث شده تا وظایف گمرک اضافه شود ، ضمن اینکه حجم تجارت خارجی ایران به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال افزایش یافته در حالی که تجهیزات آن زیاد توسعه پیدا نکرده است.
عسگری اظهار داشت : در منطقه آزاد ارس حدود ۳۲۲ هزار هکتار عملیاتی شده است که گمرک باید در درب‌های مختلف آن مستقر شود و خدمات گمرکی ارائه دهد. مسئولان منطقه آزاد اروند هم از گمرک توقع و انتظار دارند که در ورودی ها یا گیت‌های آن مستقر شود ، همه اینها یک سری تقاضا و کارهای جدید است که کار گمرکات را چه در ستاد و چه در بخش اجرا پیچیده و سخت می‌کند.
وی با اشاره به مشکلات بازارچه‌ها و کوله‌بران اظهارداشت: این بخش‌ها هم به حوزه گمرک به ویژه بخش فنی وارد شده و وظایف را پیچیده‌تر کرده است.
عسگری در ادامه گفت: در مورد مرزنشینی هم وضع به همین شکل است و گمرک با سه چهار تا دستورالعمل مختلف روبروست و از سوی دیگر گمرک در فرودگاه‌ها، دوایر امانات پستی، بنادر و ته‌لنجی هم باید حضور داشته باشد که اینها واقعاً گمرک را زیر فشار قرار می‌دهند.
عسگری گفت : با حجم بالای تقاضاها روبه‌رو هستیم و دولت هم انتظار دارد با کمترین زمان و هزینه کالاها را ترخیص و درآمدها را محقق کنیم که همه اینها باعث ایجاد استرس، فشار و تنیدگی فکر برای کارکنان گمرک می‌شود.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اظهارداشت: همکاران ما در سراسر کشور در بدترین جاها کار می‌کنند و در اکثر استان‌ها سه چهار تا گمرک وجود دارد که مدیریت کردن بر آنها با توجه به بحث بودجه کار سختی است.
وی افزود : خوشبختانه با پیاده‌سازی سامانه جامع گمرکی کار ما از حیث اطلاعات آمار آسان‌تر شده است.