چندی پیش گمرک ایران در مبارزه با تخلف و قاچاق به رتبه سوم جهانی دست یافته بود و در حال حاضر با رونق فعالیت های آن شاهد بهبود ۱۸ پله ای رتبه ایران در شاخص لجستیک گمرکی هستیم.

تشکیلات گمرکی در ایران سابقه دیرینه دارد. در زمان اشکانیان ( سده سوم قبل از میلاد) سازمان منظم گمرکی وجود داشته و شعب آن در مرزها آمار واردات را در دفاتر مخصوصی ثبت و حقوق معینی دریافت می کردند. در این دوره صادرات از پرداخت حقوق گمرک معاف بوده است. در زمان ساسانیان ( سده چهارم تا ششم میلادی) حقوق گمرکی به میزان یک دهم ارزش یا مقدار از واردات دریافت می شده است. بنابراین گزارش، با ورود اسلام به ایران این رویه در سایر ممالک اسلامی رایج گردید. در دوره صفویه عوارض گمرکی کالاها با توجه به بهای آن تعیین می شد. از سال ۱۰۵۳ هجری شمسی (۱۶۷۴ میلادی) گمرک به صورت اجاره ای اداره می شد و این ترتیب بیش از دو قرن ادامه داشته است. در سال ۱۳۳۶ هجری شمسی (۱۹۵۷ میلادی) گمرک به وزارت منظم و از ۱۳۴۵ هجری شمسی (۱۹۶۶ میلادی) از وزارت اقتصاد مجزا و به وزارت دارایی ملحق شد. هم اکنون گمرک ایران از سازمانهای وابسته به وزارت امور اقتصاد و دارایی است.

بنابراین گزارش، گمرک ایران از سازمانهای وابسته به وزارت امور اقتصاد و دارایی است.‏ گمرک ایران نیز در کنار سایر بخش های اقتصادی در خلال سالها فعالیت خود به درجاتی از پیشرفت برای تسهیل امور رسیده است و چندی پیش گمرک ایران در مبارزه با تخلف و قاچاق به رتبه سوم جهانی دست یافته بود و در حال حاضر با رونق فعالیت های آن شاهد بهبود ۱۸ پله ای رتبه ایران در شاخص لجستیک گمرکی هستیم.

شادا در این زمینه بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی نوشته است:،”رتبه جمهوری اسلامی ایران در شاخص لجستیک با بهبود ۱۸ پله‌ای از رتبه ۱۱۴ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۹۶ در سال ۲۰۱۶ ارتقا یافت. اتصال الکترونیکی بارنامه، درگاه خروج هوشمند، راه‌اندازی بزرگ ‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی، دریافت گواهی بازرسی از طریق سامانه جامع امور گمرکی، آغاز تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و کشتیرانی با گمرک، سامانه رصد کالاهای ترانزیتی، راه‌اندازی سامانه پیشخوان خدمات الکترونیکی، نظارت الکترونیکی در گمرک و کیف پول الکترونیکی، ۹قابلیت ویژه سامانه جامع الکترونیک گمرک است که نیاز به مراجعه حضوری را کاهش می دهد. با استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی، زمان تشریفات واردات از ۲۶ روز به ۳ روز و برای صادرات از هفت روز به یک روز کاهش یافت که به میزان ۲۳ درصد، در چرخه تجارت خارجی صرفه‌جویی می شود.

این میزان فقط در بخش واردات با فرض واردات سالیانه ۵۰ میلیارد دلاری و کاهش ۲۳روزه زمان تشریفات، نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار یعنی نزدیک به ۴۰۰ هزار میلیارد ریال در بخش واردات صرفه جویی می کند. بر اساس اعلام بانک جهانی به ازای هر روز تاخیر در انجام تشریفات گمرگ یک درصد ارزش کل کالا به هزینه‌های مترتب بر ترخیص کالا اضافه می شود.

یادآور می شود: گمرک جمهوری اسلامی ایران از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی را در دستور کار قرار داد و بیست و هشتم دی ماه امسال با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی از آن در گمرک فرودگاه مهرآباد رونمایی کرد.