صادرات شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به خارج از کشور در بهمن امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۶۸ درصد افزایش یافته است.

سرپرست معاونت توسعه و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان روز یکشنبه به ایرنا گفت: شرکت های دانش بنیان مستقر در این شهرک در یک سال گذشته تا بهمن امسال بالغ بر ۱۰ میلیون دلار صادرات داشتند.
حمید مهدوی افزود: نزدیک به ۲۰ شرکت مستقر در این شهرک موفق به صادرات محصولات دانش بنیان خود به کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی، چین، مالزی و عراق شده اند.
وی حجم صادرات شرکت های دانش بنیان مستقر در این شهرک در دولت یازدهم را ۱۶ میلیون و ۸۱۳ هزار دلار اعلام و اظهار کرد: بیشتر محصول های صادراتی در زمینه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، محیط زیست، صنایع غذایی، نانو فناوری، تجهیزات پزشکی و برق و الکترونیک بوده است.
مهدوی با اشاره به برنامه های شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برای حمایت از صادرات شرکت های دانش بنیان، گفت: این شهرک ازطریق همکاری با اتاق های بازرگانی مشترک ایران و کشورهای دیگر، اطمینان بخشی به بازار هدف و برقراری ارتباط اولیه با کشورهای دیگر در جهت بسترسازی برای توسعه صادرات اقدام می کند.
مهدوی افزود: همچنین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با برقراری ارتباط با نهادهای علمی و فناوری کشورهای دیگر، زمینه حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه های خارجی را فراهم می کند.
وی با اشاره به فعالیت حدود ۴۸۰ شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، تصریح کرد: حدود ۶ هزار و ۴۰۰ پژوهشگر و دانش آموخته دانشگاهی در این شرکت ها مشغول به کار هستند.
مهدوی افزود: حدود ۱۵ هزار فرصت شغلی غیر مستقیم نیز از طریق این شرکت ها ایجاد شده است.
بیش از دو هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که ۴۸۰ شرکت از میان آنها در استان اصفهان مستقر است.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان اولین سازمان موسس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در کشور فعالیت اجرایی خود را از سال ۱۳۸۰ با هدف حمایت و هدایت شرکت های دانش بنیان آغاز کرد.
اکنون این شهرک دارای یک مرکز رشد مقدماتی، ۱۲ مرکز رشد فناوری و ۲ پارک علم و فناوری شامل ‘شیخ بهایی’ و ‘ابوریحان’ است که پارک شیخ بهایی به بهره برداری کامل رسیده و پارک ابوریحان در حال احداث و تکمیل است.