یک کارشناس اقتصاد گفت: برندینگ به‌عنوان روشی برای بازاریابی صادرات در جهان شناخته شده است.

«سیدمحمد نواب‌صفوی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در بند دهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از جانب رهبر معظم انقلاب که برای حمایت از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش‌افزوده و یا خالص ارزآوری، طرق مختلفی ذکر شده که شامل تسهیل مقررات، گسترش زیرساخت، تشویق سرمایه‌گذاری خارجی، ساز و کار مبادلات تهاتری، برنامه‌ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید، رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: انجام و اجرایی کردن هر یک از این سیاست‌ها، تأثیر به‌سزایی در افزایش صادرات دارد و باید بتوانیم در برنامه‌ریزی‌های تولید ملی ایجاد برند ارزشمند را بگنجانیم که این برندها می‌تواند خود تأثیر زیادی در افزایش صادرات داشته باشد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون برندینگ روش بازاریابی مهم در جهان شده است و باید در ابتدا پیش از برنامه‌ریزی برای تولید کالا با برندهای شناخته شده به‌دنبال بهبود وضعیت تولید با کاهش هزینه‌های تولید، بهره‌وری نیروی انسانی و سرمایه، باشیم.

نواب‌صفوی با بیان این‌که برندینگ کردن کالا و تبلیغات هزینه‌های سربار هستند، خاطرنشان کرد: عمده هزینه اصلی در امر تولید که در قیمت نهایی کالا موثر است ناشی از عدم بهره‌وری انرژی و نیروی کار و سرمایه است که باید به موازات برندسازی کالاهای تولید داخل به دنبال بهبود وضعیت بهره‌وری در بخش‌های مختلف تولید باشند.

وی با اشاره به برند حلال، یادآور شد: حلال، برندی است که همه مسلمانان جهان و در برخی موارد غیرمسلمانان نیز آن را می‌شناسند و در کشورهای غیر اسلامی، مسلمانان در صورت وجود این برند بر روی کالاها از آن استفاده می‌کنند که چنین برندی در گذر زمان و حمایت‌هایی که از مصرف‌کننده داشته و متقابلاً حمایت‌هایی که از جانب مصرف‌کننده داشته است، توانسته تا این حد گسترده شود.

این کارشناس اقتصاد، یادآور شد: اگر کالاهای داخل بتوانند با قیمت‌های رقابتی تولید شوند و برند تولید کنند، می‌توانند در سطح بازارهای جهانی با کمپانی‌های بزرگ رقابت کند، چون تولیدات داخلی کشور می‌توانند مزیت‌های خاصی را برای مصرف‌کنندگان داشته باشد.