وزیر علوم، تحقیقات و فناوری میزان صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری را ۶۰ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: در حال حاضر رتبه علمی ایران در پایگاه‌های ISI و اسکوپوس ۱۶ و در جهان اسلام و منطقه، اول است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با بیان اینکه مایه خوشبختی است که در ۳۰ سال پیش که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و برآمده از انقلاب اسلامی برگزاری جشنواره خوارزمی را آغاز کرده است، افزود: من در مسؤولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی حضور داشتم و شاهد کاشت این بذر پربرکت بودم و اکنون بسیار خرسندم که در جشنواره سی‌امین سال برگزاری آن می‌بینم این بذر نوکاشته چنین پربار و برومند شده است.

وی برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی را نمادی از سرعت، قدرت و توسعه کشور دانست و افزود: طی ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره حدود ۱۰۰۰ طرح نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده‌اند.

وزیر علوم با اشاره به اقدامات وزارت علوم در راستای توسعه کشور، خاطرنشان کرد: با کمال افتخار اعلام می‌کنم که ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI صاحب رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است.

فرهادی با تاکید بر اینکه ۱۴ دانشگاه ایران بر اساس طبقه‌بندی لایدن در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا قرار گرفته است، یادآور شد: علاوه بر آن ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار دارند.

وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: در حالی که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ برابر با ۶ درصد گزارش شده است، این میزان برای کشور ما برابر ۱۷٫۵ درصد اعلام شده که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.

فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ۳۹ پارک علم‌وفناوری مستقر هستند که در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات توسط این شرکت‌ها صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است، گفت: این امر موجب شده تا سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد ۵ درصدی داشته باشد.

فرهادی اضافه کرد: از نظر شاخص جهانی نوآوری رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقاء داشته است.