یک مقام مسئول با اعلام خبر موافقت با ورود سه شرکت جدید به بورس تهران، به تشریح برنامه هیات پذیرش تا پایان سالجاری پرداخت.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ اسماعیل درگاهی با بیان شمای کلی از وضعیت پذیرش شرکتها گفت: شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با سرمایه ۶٫۰۰۰ میلیارد ریال، شرکت مدیریت صنعت شوینده بهشهر با سرمایه ۱٫۰۰۰ میلیارد ریال و شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان گروه مپنا با سرمایه ۱٫۵۰۰ میلیارد ریال در فهرست شرکت‌های بازار دوم بورس پذیرفته شدند.

مدیر پذیرش بورس تهران افزود: شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با بیش از ۲۱ شرکت زیرمجموعه در زمینه سرمایه‌گذاری در طرح‌های نیروگاهی و نیز سوآپ برق و گاز با کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان و آذربایجان فعالیت دارد و یکی از هلدینگهای بزرگ صنعت برق کشور محسوب می‌شود. همچنین سهامدار عمده این شرکت، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر است که پس از انجام اقدامات مربوط به درج نماد و افشای اطلاعات الزامی در سامانه کدال، زمینه عرضه سهام شرکت فراهم خواهد شد.

درگاهی با بیان اینکه شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر با شرکت فرعی در زمینه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تولید مواد شوینده و بهداشتی از جمله هلدینگ‌های بزرگ شوینده وبهداشتی کشور است گفت: از شرکت‌های شاخص این صنعت می‌توان به پاکسان، گلتاش، شوینده بهشهر و … اشاره کرد که شرکت‌های این گروه با سهم بازار قابل توجه در زمینه تولید پودر، صابون، شامپو، خمیر دندان و سایر محصولات شوینده و نیز مواد اولیه صنعت بهداشتی فعالیت دارد.

وی تصریح کرد: شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان گروه مپنا هم با سرمایه ۱٫۵۰۰ میلیارد ریال به عنوان شرکت سرمایه‌گذاری وابسته به گروه مپنا، در زمینه سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار فعالیت دارد که با انجام الزامات تعیین شده از سوی هیئت پذیرش و نیز گزارشگری روی سامانه کدال، امکان درج و در نهایت عرضه خواهد داشت.

برنامه هیات پذیرش تا پایان سال ۹۵

مدیریت پذیرش بورس تهران با اعلام این مطلب که از ابتدای سال تاکنون ۱۸ جلسه هیات پذیرش برگزار شده است یادآور شد: با توجه به تعدد درخواست شرکت‌ها، برگزاری دو یا سه جلسه دیگر برای هیات پذیرش تا پایان سال لازم است.

وی خاطرنشان کرد: در جلسات آتی تقاضای پذیرش شرکت ملی نفتکش ایران، لیزینگ پارسیان، های وب و شرکت‌های دیگر به تناسب آمادگی پرونده پذیرش مطرح خواهد.

۵ شرکت در نوبت عرضه بورس تهران

این مقام مسئول ادامه داد: هم اکنون ۵ شرکت گروه صنعتی مینو، ترانسفور ماتور توزیع زنگان، پالایش نفت جی، فولاد کاوه جنوب کیش و نیز تامین سرمایه امید که درج نماد در بورس را پشت سر گذاشته‌اند، در نوبت عرضه در بورس قرار دارند که با کسب نظر سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز اراده سهامدار عمده با عنایت به شرایط بازار، امکان عرضه دارند.

درگاهی افزود: به‌پرداخت ملت هم جزو شرکتهایی است که اراده برای عرضه آن از سوی سهامدار عمده وجود دارد با این وجود با عنایت به اینکه عملیات درج آن نهایی نشده است تکمیل مدارک و درج نماد در اولویت قرار دارد. بدیهی است پس از درج نماد و افشای کامل اطلاعات در سامانه کدال، با لحاظ شرکت‌های متعدد آماده عرضه (ذکر شده در بالا) و لزوم انجام اقدامات بعد از درج، بورس تهران نسبت به ارائه مجوز عرضه برای شرکت مذکور اقدام خواهد کرد.