تولید نفت اوپک در ماه ژانویه سال جاری میلادی ۸۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و ۱۰ عضو این سازمان با ۱٫۱ میلیون بشکه کاهش تولید روزانه، بیش از ۹۰ درصد از این توافق پیروی کردند.

به گزارش تاجرپرس به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش ماه فوریه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که بعدازظهر دیروز (دوشنبه) منتشر شد، در سال ۲۰۱۷ تقاضای نفت این سازمان به طور متوسط ۳۲٫۱ میلیون بشکه در روز و میانگین قیمت نفت معادل ۵۲ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه پیش بینی شد که ۹۸ درصد بیشتر از میانگین ۲۶ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه سال ۲۰۱۶ است.
بنا به پیش بینی اوپک، تقاضای نفت این سازمان در سال میلادی جاری ۸۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سال گذشته خواهد بود.
تولید غیراوپک در سال ۲۰۱۷ معادل ۵۷٫۴۴ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است که نسبت به سال گذشته ۲۴۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داشت.
تقاضای جهانی نفت امسال با ۱٫۲۶ درصد رشد نسبت به سال گذشته به ۹۵ میلیون و ۸۱۰ هزار بشکه خواهد رسید.
بنا به این گزارش، در پایان سال ۲۰۱۶ بازار نفت به طور متوسط با یک میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه در روز مازاد رو به رو بود که اوپک امیدوار است امسال بتواند با کاهش تولید بازار را به تعادل برساند.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) خود در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، قرار است اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. اجرای این توافق از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی (‌۱۲ دی) آغاز شده و به مدت ۶ ماه ادامه دارد.
ایران، نیجریه و لیبی از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شده اند.
اوپک همچنین موفق شد در تاریخ ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر)، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
اوپک و غیراوپک هنوز در مورد تمدید این توافق ها تصمیم گیری نکرده اند.
ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک هستند.