پنجره واحد تجارت فرامرزی در مسیر استاندارد تجارت جهانی و بهبود فضای کسب و کار است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ سید رضی میری رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت : پنجره واحد تجارت فرامرزی، از گام های مثبتی است که به تجار، سرمایه‌گذاران و … امکان می‌دهد که اطلاعات لازم را در قالب استاندارد به یک واحد ارائه و تمام مجوزها و مواد قانونی مرتبط با فعالیتشان را در همان محل دریافت کنند.

وی گفت : «پنجره واحد» جزئی از برنامه تسهیل تجارت خارجی محسوب می شود و تمرکز اصلی تسهیل تجارت خارجی بر این نقطه است که چگونه فرآیندها و کنترل‌های حاکم بر جابجایی کالا در مرزها یعنی ورود و خروج کالا، می‌تواند هزینه هایی را که احیانا، بر تجار تحمیل می شود کاهش دهد و از سوی دیگر، تاثیر حداکثری بر کنترل‌های ایمنی ورود کالا که به موجب قانون تعیین شده، بر جای بگذارد.
میری اظهار داشت : از دیگرمزایای پنجره واحد تجارت فرامرزی، میتوان به « کاهش هزینه‌ها از طریق کاهش تأخیر در تهیه مجوزها»، «تسریع در ترخیص کالاها» و «فراهم آوردن امکان توضیح قوانین به علت قابل پیش‌بینی شدن تقاضا برای واردات و صادرات» اشاره کرد.
وی تاکید کرد : این امر، یک اتفاق مثبتی است که در روند تجارت کشور رخ داده، اما موضوعی که باید مورد توجه متولیان این امر به ویژه گمرک کشور که متولی اصلی اجرای چنین طرحی است، قرار گیرد، آن هم این که، باید زیرساخت های لازم برای انجام بهینه و مطلوب این طرح فراهم شود.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت : یکی از بندهای این طرح به موضوعی اشاره می‌کند که در زمره الزامات جدید در فرآیند تجارت خارجی به شمار می رود و بر اساس آن، باید زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرا در استقرار سامانه‌ها و رویه‌ها و روش‌های نوین همچون «پنجره واحد» در فعالیت‌های گمرکی، پیش بینی و سازماندهی شود.
وی افزود : زیرا گاهی اوقات مشاهده می شود که صادرکنندگان و واردکنندگان درهنگام اجرای فرایندهای کاری خود از طریق این سامانه، با قعطی اینترنت مواجه می شوند، که کار را برای آنها سخت می کند.
میری گفت : از این رو، پیدایش و اجرای موفقیت آمیز پنجره واحد به پیش شرط ها و عواملی بستگی دارد که در کشورها و پروژه های مختلف ممکن است،متفاوت باشد.
اما یکی از عوامل کلیدی موفقیت در استقرار پنجره واحد تجاری، وجود عزم و اراده سیاسی و هدایت برنامه ریزی شده فعالیت های لازم در این مسیر از سوی دولت است که به نظر می رسد این اراده و عزم جدی برای اجرایی کردن سامانه های تسهیل تجارت وجود داشته، اما باید به دنبال حل دست‌اندازهای اجرای طرح پنجره واحد در داخل کشور باشیم.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت : در مجموع عملیاتی شدن «پنجره واحد تجارت فرامرزی» یک اقدام مثبت برای آسان سازی امور، افزایش شفافیت در سیستم و کاهش فساد سیستمی است که تحقق آن می تواند گام موثری در زمینه تسهیل تجارت با دنیا باشد.
وی افزود : به هرحال جای امیدواری است که با بهره گیری از چنین ابزارهایی بتوان در فضای پسابرجام، از یک سو به شفاف ‌سازی چرخش اطلاعات تجاری تسریع، تسهیل در ارائه خدمات بازرگانی و جلوگیری از سوء استفاده و تخلفات دست پیدا کرد و از سوی دیگر تسهیل تجارت با دنیا و کاهش زمان و هزینه تجارت و در نهایت، رشد صادرات اقتصادی کشور را از آن انتظار داشت.