آمارها از میزان واردات ایران در ۱۰ ماه منتهی به دی‌ماه امسال نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۸۳۶ میلیارد ریال صرف واردات ساعت مچی از ۱۲ کشور شده که سوئیس دراین‌بین بیشترین سهم را داشته است.

به گزارش تاجرپرس به نقل از ایبِنا، این فهرست نشان می‌دهد که ساعت‌های سوئیسی بیشترین سهم ارزشی را در بین واردات ساعت مچی داشته‌اند؛ به‌این‌ترتیب که ارزش ساعت‌های ساخت کشور سوئیس در واردات ساعت مچی به‌طور تقریبی برابر ۳۵ درصد از کل ارزش ساعت‌های مچیِ واردشده است.

بر این اساس سوئیس در ۱۰ ماه نخست سال ۹۵  حدود ۱۰ میلیون دلار معادل ۲۹۷ میلیارد ریال ساعت مچی به ایران صادر کرده است و کشورهای امارات متحده عربی با فروش بیش از هشت میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به ارزش ۲۷۵ میلیارد ریال در سکوی دوم و چین با صدور ۵ میلیون دلار ساعت مچی معادل ۱۷۱ میلیارد ریالی در رتبه سوم قرارگرفته است.

بر اساس این گزارش، امسال اولین نمایشگاه تخصصی ساعت در ایران با حضور ۱۷ برند سوئیسی ازجمله تگ هویر، موریس لاکروا، روبرتو کاوالی، فره میلانو، روشاس، اسمالتو، کورلف، تیسوت، سواچ، امگا، رادو از ۲۷ تا ۳۰ بهمن‌ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و نکته جالب‌توجه در این نمایشگاه این بود که شاهد بازگشت مجدد طیف گسترده‌ای از برندهای ساعت‌های سوئیسی که در زمان قبل از تحریم‌ها در ایران فعالیت داشتند به بازار رقابت ساعت ایران بودیم.

بر اساس آمار گمرک با اینکه مجموع کل واردات ساعت مچی از سال ۹۳ تا ده ماه منتهی به دی‌ماه سال ۹۵ با روند کاهشی مواجه بوده اما میزان واردات ساعت‌های مچی سوئیسی به ایران روند افزایشی داشته است که نشانگر این نکته بوده که با برداشته شدن تحریم‌ها در تیرماه ۹۴ زمینه برای ورود برندهای ساعت سوئیسی که از منظر کیفیت و زیبایی در دنیا شهره هستند به ایران مهیا شده است و برگزاری این نمایشگاه نیز نقطه آغاز خوبی برای حضور قدرتمند این کشور در بازار ایران است.

 

دوره کل واردات ساعت مچی به کشور به دلار کل واردات ساعت مچی به کشور به ریال واردات ساعت مچی از سوئیس به دلار واردات ساعت مچی از سوئیس به ریال
سال ۹۳ ۳۲,۷۷۸,۹۸۹ ۸۶۹,۱۵۲,۲۶۷,۱۰۰ ۱۳,۲۵۹,۸۰۶ ۳۵۲,۴۶۷,۰۴۵,۵۹۴
سال ۹۴ ۲۷,۳۸۲,۷۷۳ ۸۱۲,۳۹۰,۵۲۶,۹۱۶ ۱۲,۳۱۴,۵۳۵ ۳۶۵,۵۱۲,۳۲۱,۳۹۴
در ۱۰ ماه منتهی به سال ۹۵ ۲۶,۷۹۸,۳۲۲ ۸۳۶,۷۴۲,۱۷۱,۴۲۹ ۹,۵۴۶,۴۷۶ ۲۹۷,۱۷۹,۳۴۹,۴۶۹

 

دوره کل واردات ساعت به کشور به دلار کل واردات ساعت به کشور به ریال واردات ساعت از امارات متحده عربی به دلار واردات ساعت از امارات متحده عربی به دلار
سال ۹۳ ۳۲,۷۷۸,۹۸۹ ۸۶۹,۱۵۲,۲۶۷,۱۰۰ ۱۱,۰۴۲,۲۴۷ ۲۹۱,۲۲۵,۳۵۷,۶۵۹
سال ۹۴ ۲۷,۳۸۲,۷۷۳ ۸۱۲,۳۹۰,۵۲۶,۹۱۶ ۹,۸۶۴,۰۶۴ ۲۹۳,۲۷۳,۶۱۲,۸۸۶
در ۱۰ ماه منتهی به سال ۹۵ ۲۶,۷۹۸,۳۲۲ ۸۳۶,۷۴۲,۱۷۱,۴۲۹ ۸,۸۲۹,۵۴۱  

۲۷۵,۳۹۰,۴۷۶,۱۶۹

 

دوره کل واردات ساعت به کشور به دلار کل واردات ساعت به کشور به ریال واردات ساعت از چین به دلار واردات ساعت از چین به ریال
سال ۹۳ ۳۲,۷۷۸,۹۸۹ ۸۶۹,۱۵۲,۲۶۷,۱۰۰ ۵,۹۵۴,۶۹۹ ۱۵۸,۰۱۵,۰۴۰,۴۰۹
سال ۹۴ ۲۷,۳۸۲,۷۷۳ ۸۱۲,۳۹۰,۵۲۶,۹۱۶ ۱,۶۶۷,۳۰۳ ۴۹,۷۴۲,۲۸۱,۲۸۷
در ۱۰ ماه منتهی به سال ۹۵ ۲۶,۷۹۸,۳۲۲ ۸۳۶,۷۴۲,۱۷۱,۴۲۹ ۵,۴۴۶,۰۶۵ ۱۷۱,۳۲۷,۱۲۰,۸۱۷

نیکلاس بیک، مدیر منطقه ای شرکت تگ هویر در حاشیه اولین نمایشگاه تخصصی ساعت در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا گفت: برند ساعت سوئیسی تگ هویر بعد از ده سال فعالیت محدود در ایران در سال جاری با استراتژی جدید و حضور قدرتمند به بازار ایران ورود و قصد دارد اسپانسری پرسپولیس را در ایران به عهده بگیرد.

وی اظهار داشت: ایران و مردم ایران برای این شرکت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است ازاین‌رو این شرکت بعد از تهران قصد دارد در تمام شهرهای کلیدی ایران مانند اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد با افتتاح بوتیک محصولات خود را عرضه کند.

بیک خاطرنشان کرد: این شرکت با ورود به بازار ایران قصد دارد از شخصیت‌های برجسته ایرانی به‌منظور اسپانسری این شرکت بهره برداری کند و با این اتفاق، شخصیت‌های ایرانی جهانی می‌شوند.

وی با اشاره به آغاز فعالیت این شرکت از سال ۱۸۶۰ با شعار “زیر سختی‌ها نشکن”، خاطرنشان کرد: این شرکت ۱۰ سال در تلاش برای ورود به بازار ایران بود که این مهم اکنون عملیاتی شده است ازاین‌رو هیچ‌گاه همکاری با ایران را قطع نمی‌کند.

بیک افزود: شرکت تگ هویر تاکنون در ۱۲۰ کشور دنیا، ۱۵۰ بوتیک در اختیار دارد و اینک با استراتژی متفاوت و ارائه محصولات خود در تنوع قیمتی گسترده قصد دارد، نیاز تمام متقاضیان ایرانی را پاسخگو باشد.

همچنین در این نمایشگاه از برند ساعت جاست کاوالی رونمایی شد، مزیت رقابتی این محصول مشترک که زیر چتر کاوالی و از اصالت این برند برخوردار است قیمت مناسب آن است که از ارزش ۸۹ تا حداکثر ۲۰۰ دلاری برخوردار است و  این برند به‌منظور پاسخگویی به نیاز تمام جوانان ایرانی محصولات خود را با ۲۵ درصد کاهش قیمت جهانی در ایران عرض می‌کند.

موتور ساعت جاست کاوالی ژاپنی است و در هنگ‌کنگ از سوی خود شرکت تولید می‌شود، این برند از کیفیتی خوبی برخوردار است و قصد دارد محصولات خود را در ۵۰۰ فروشگاه در ایران عرضه کند و گروه سنی هدف این برند از ۱۶ تا ۳۰ سال است و ۷۰ درصد محصولات این شرکت زنانه بوده و بانوان در خرید این ساعت تأثیرگذارند.

همچنین تنها چهار ماه از ورود این برند می‌گذرد و در این مدت کم این برند توانسته است در بازار ۴۸ کشور نفوذ کند و همچنین ساعت جاست کاوالی در ایران با دو سال تضمین به فروش می سد و قطعات این ساعت نیز از پنج سال تضمین تعویض برخوردار هستند.

بر اساس آمار، واردات ساعت به ایران به‌خوبی مشخص است که واردات ساعت‌های سوئیسی با روند افزایش مواجه است و فضای کشور به‌منظور ورود ساعت با برندهای باکیفیت مهیا شده و برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی ساعت در ایران با حضور گسترده برندهای سوئیسی گواه این امر است و ازاین‌پس خدمات پس از فروش ساعت‌های سوئیسی در ایران راه‌اندازی می‌شود و متقاضیان با اطمینان از اصالت کالا می‌توانند از برندهای معتبر سوئیسی برخوردار شوند و شاید این حرکت بتواند منجر به تولید ساعت با مشارکت برندهای معتبر خارجی در ایران شود و از این طریق اشتغال و صادرات ایران نیز افزایش می‌یابد.