طبق این گزارش آمریکا همچنان صادرکننده‌ی شماره یک تسلیحات در جهان به شمار می‌رود. به گفته خانم اود فلوران، مدیر مؤسسه سیپری آمریکا دست‌کم به ۱۰۰ کشور در جهان اسلحه صادر می‌کند و ۳۳ درصد از بازار جهانی اسلحه را در دست دارد.

به گزارش تاجرپرس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: مؤسسه بین المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، تازه‌ترین گزارش خود در باره معاملات تسلیحات در جهان را منتشر کرد. در طی یک ربع قرنی که از پایان جنگ سرد می‌گذرد، میزان این معاملات پیوسته رو به افزایش بوده است. حجم معاملات تسلیحاتی در پنج سال گذشته ۴ / ۸ درصد در مقایسه با بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ رشد کرده است.

 

این خبرگزاری افزود: طبق این گزارش آمریکا همچنان صادرکننده‌ی شماره یک تسلیحات در جهان به شمار می‌رود. به گفته خانم اود فلوران، مدیر مؤسسه سیپری آمریکا دست‌کم به ۱۰۰ کشور در جهان اسلحه صادر می‌کند و ۳۳ درصد از بازار جهانی اسلحه را در دست دارد.

نیمی از مجموع صادرات جهانی تسلیحات آمریکا به خاورمیانه است. سامانه موشکی کروز از جمله محصولات تسلیحاتی آمریکا است که خریداران زیادی دارد.

 

گزارش مؤسسه سیپری حاکی از آن است که میزان صادرات تسلیحات به خاورمیانه در طی پنج سال گذشته ۸۶ درصد افزایش یافته و در حال حاضر ۳۰ درصد از معاملات تسلیحاتی در جهان به خاورمیانه اختصاص دارد.

عربستان سعودی با رشدی ۲۱۲ درصدی در پنج سال اخیر در مقایسه با دوره‌ی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، دومین خریدار بزرگ تسلیحات در جهان محسوب می‌شود. امارات متحده‌ی عربی نیز در رتبه سوم فهرست بزرگ‌ترین واردکنندگان اسلحه جای دارد.