رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران از کاهش ۱۳ درصدی حجم واردات انواع کنجاله ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

به گزارش تاجرپرس «مجید موافق قدیری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در تشریح آخرین وضعیت صنعت خوراک دام کشور و جهان گفت: در این مدت حدود هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تن ذرت دامی، یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن کنجاله سویا، ۲۵ هزار تن کنجاله تخم پنبه، ۲۶ هزار تن کنجاله کلزا و ۱۸ هزار تن کنجاله آفتابگردان وارد کشور شده است.
وی، واردات انواع کنجاله شامل سویا، تخم پنبه و کلزا در یازده ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲، ۴۵ و ۳۸ درصد کاهش و واردات کنجاله آفتابگردان ۳۶۰ درصد افزایش یافته است.
موافق قدیری نیاز نهاده های دامی غلات و انواع کنجاله های تولید خوراک دام کشور را ۱۸ میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: این میزان حدود ۱۰ میلیون تن در بخش دام و هشت میلیون تن در بخش طیور مصرف می شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران پیش بینی کرد: سال آینده حدود ۸۲ درصد ذرت دامی، ۱۶ درصد گندم دامی، ۳۶ درصد جو دامی و ۹۰ درصد انواع کنجاله های مورد نیاز کشور از خارج از کشور وارد شود.
وی ظرفیت اسمی صنعت خوراک دام کشور را حدود ۲۱ میلیون تن و ظرفیت بالفعل سال گذشته را حدود هشت میلیون تن برشمرد و تصریح کرد: از این رقم بخش خوراک دام چهار میلیون و ۲۵۰ هزار تن، خوراک طیور سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن و آبزیان ۲۵۰ هزار تن را به خود اختصاص داده بود.
وی میزان تولید گوشت قرمز را ۸۰۶ هزار تن، شیرخام را ۹ میلیون و ۱۴۰ هزارتن، گوشت مرغ را دو میلیون ۱۲۲ هزارتن و تخم مرغ را ۹۳۱ هزارتن دانست.
این فعال اقتصادی اضافه کرد: در سال ۹۴ بیش از ۶۰ درصد تولید کنسانتره دام و طیور در واحدهای پرورشی تولید شد که این موضوع محل اشکال فنی، اقتصادی و بهداشتی است.

** تولید بیش از یک میلیارد تن خوراک دام در سال ۲۰۱۶
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: بر اساس آمارهای اعلامی موسسه های معتبر بین المللی، برای نخستین بار حجم تولید بین المللی خوراک دام در سال ۲۰۱۶ میلادی از یک میلیارد تن فراتر رفته اما این حجم توسط تعداد کارخانه های تولیدی خوراک کمتری نسبت به سال قبل تهیه شده است.
وی اضافه کرد: این امر نشان دهنده تثبیت کارخانجات تولید خوراک دام در عرصه بین الملل و حتی کشورمان است که به طور احتمالی ناشی از تثبیت در مزرعه های پرورش و تولید محصولات پروتئین حیوانی و یا تخصصی شدن خوراک دام است.
به گفته وی، طبق گزارش های بین المللی رشد صنعت خوراک دام در کشورهای ویتنام، مکزیک و اسپانیا افزایش یافته است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه به احتمال زیاد قاره آفریقا همچنان به روند داستان ساز بودن در آینده نیز ادامه خواهد داد، اضافه کرد: به طوری که برآورد پتانسیل رشد در حجم کم، چه بر اساس سطح تولید پایین خوراک دام به ازای هر نفر و چه حتی بخاطر تولید ناخالص داخلی، قابل توجه است، بنابراین ما به احتمال زیاد شاهد یکسری تحولات مهم در آن مناطق خواهیم بود.
وی با بیان اینکه بازار آفریقا یک بازار بالقوه برای صادرات تولیدکنندگان خوراک دام ایرانی مطرح است، ادامه داد: برای به فعلیت رسیدن این ظرفیت، بسیاری از پارامترهای فنی، اقتصادی و سیاسی باید رعایت شود.
به گفته موافق قدیری، تولید خوراک دام آفریقا هر ساله در حال رشد است اما تولیدکنندگان ایرانی قادر به ارزیابی دقیق تولید در این مناطق نیستند و نمی دانند چه زمانی صنعت خوراک دام در این قاره از نظر کیفیت و بهره وری به اندازه کافی رشد می کند.
وی گفت: مقدار خوراک دام در حال تولید در مقایسه با مناطق دیگر جهان به دلیل هزینه های بالا تهیه مواد اولیه تولید خوراک دام و هزینه های بالای مزارع پرورش دام و طیور بسیار کم است که درنتیجه سبب افزایش قیمت گوشت، شیر و تخم مرغ می شود.
این فعال صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: برای نمونه اگر نیجریه بخواهد به سطح تولید خوراک دام کشورهای آمریکای جنوبی دست پیدا کند، باید ۱۰ برابر بزرگ تر شود.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با اشاره به بخش خوراک دام کشور مکزیک افزود: مکزیک سال ۲۰۱۶ پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت به طوری که اکنون ۲۰ درصد از کل تولید آمریکای لاتین متعلق به این کشور است.
موافق قدیری برخی از دلایل رشد بالا را مربوط به رشد تولید و برخی را ناشی از اعمال تغییر در روش ارزیابی ها در موسسه های بین المللی عنوان کرد.
وی اضافه کرد: در حالی که مکزیک خود را به عنوان یک تولید کننده برای مصارف محلی در نظر می گیرد و یک منبع بالقوه مواد غذایی برای بازارهای آمریکای شمالی است، اما به وضوح سیاست های جدید تجاری ایالات متحده آمریکا روی این موضوع تاثیر داشته است.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران اعلام کرد: با وجود برخی مشکلات همچون قیمت پایین شیر، تولید خوراک دام در اروپا ۳٫۴ درصد رشد داشته است.
وی اظهار داشت: این یک رشد سالم است که به رغم تغییرات در سیاست های کشاورزی اتحادیه اروپا، باعث افزایش تولید خوراک دام نیز شده است.
این فعال صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: برای نمونه تولید خوراک گاوهای شیری شاهد کاهش تولید در کشورهایی همچون آلمان و فرانسه بوده اما در همین حال شاهد رشد تولید در کشورهای چون ایرلند و هلند بوده است.
موافق قدیری معتقد است: به طور کلی کشورهایی که بتوانند با قیمت های بازارهای جهانی رقابت کنند، باید منتظر رشد و پیشرفت بیشتری باشند، به طوری که تولید خوراک دام در هر منطقه منعکس کننده این موضوع است.