تایلند برای اولین بار در طی ۱۰ سال گذشته قراردادی برای فروش ۵۰ تا۱۰۰ هزار تن برنج سفید به ایران منعقد کرد.

به گزارش تاجرپرس به نقل از پایگاه خبری بانکوک پست، بانکوک برای اولین بار در طی ۱۰ سال گذشته قراردادی برای فروش ۵۰ تا۱۰۰۰ هزار تن برنج سفید به ایران در طی یک تا دو ماه آینده منعقد کرد.

سومبات گالرمووتینان، رئیس شرکت برنج گلدن آسیا اعلام کرد، این شرکت قبلا به توافقی برای فروش برنج به دولت ایران دست یافته بود. این توافق پس از بازدید کارشناسان وزارت بهداشت ایران از کارخانه برنج این شرکت در سال گذشته میلادی حاصل شده بود.

تقاضای اولیه ایران ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن برنج سفید ۵ و ۱۰۰ درصد است.

این شرکت از بانک صادرات-واردات تایلند خواسته تا در زمینه پرداخت و تسویه رقم این قرارداد که احتمالا حدود یک ماه به طول خواهد انجامید، مساعدت نماید. احتمالا این محموله طی یک تا دو ماه آینده یا قبل از ژوئن امسال انجام خواهد شد.

گالرمووتینان افزود: «این سفارش خرید خبری خوب برای تایلند است و پس از همکاری نزدیک بین دولت و بخش خصوصی برای از سرگیری صادرات برنج تایلند به ایران پس از ۱۰ سال حاصل شده است.»

در گذشته، ایران سالانه ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تن برنج از کشورهای دیگر وارد می کرد و حدود ۳۰۰ هزار تن از این میزان برنج از تایلند تامین می شد.

با کاهش تحریم های ایران، تایلند و ایران یادداشت تفاهمی را در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی برای از سرگیری واردات ۳۰۰ هزار تن برنج به ارزش ۴٫۳ میلیارد بهات امضا کردند.