رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس از صادرات ۹۵۰ هزار دلار روسری ترکمنی چاپ باتیک از این شهرستان به خارج کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه خبر داد.

رضا پورمهدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صادرات روسری ترکمنی به کشورهای ترکمنستان، ترکیه و چند کشور آسیای مرکزی بوده که توسط تولیدکنندگان گنبدکاووس صادر شده است.
وی با بیان اینکه میزان صادرات روسری ترکمنی در مقایسه با سال گذشته تفاوتی نداشته است، گفت: باتوجه به قوانین جدید کشور ترکمنستان، احتمال کاهش صادرات روسری به این کشور در سه ماه پایان سال وجود دارد.
پورمهدی اضافه کرد: بیشتر صادرات روسری ترکمنی تولیدی این شهرستان از دو مرز ‘اینچه برون و باجگیران’ به خارج صادر می شود ضمن اینکه صادرات چمدانی زیادی نیز در صنایع دستی وجود دارد که در آمار نهایی محاسبه نمی شود.
وی، تعداد هنرمندان فعال حوزه صنایع دستی گنبدکاووس را حدود ۱۵۰ نفر ذکر کرد و گفت: هم اکنون پنج کارگاه تولیدی روسری چاپ باتیک دراین شهرستان فعال است ضمن اینکه اکثر هنرمندان صنایع دستی در کارگاه های خانگی مشغول فعالیت هستند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس به برنامه های این اداره برای ایام تعطیلات نوروز ۹۶ اشاره کرد و گفت: برپایی نمایشگاه صنایع دستی اقوام با ۵۰ غرفه و برپایی ۳۰ آلاچیق ترکمنی درمحوطه برج قابوس به عنوان بلندترین برج آجری جهان از مهمترین برنامه های میراث فرهنگی می باشد.
آلاچیق یا ‘ اوی ‘ به خانه سنتی قوم ترکمن که در گذشته های دور در آن زندگی می کرده است، گفته می شود، این خانه به دلیل ساختار خاص سازه ای دربرابر حوادث طبیعی نسبتا مقاوم و ساکنان خود را از گرما و سرما در امان نگه می دارد.
آلاچیق در گذشته به دلیل سهولت در نصب و کاربرد در جابه جایی ها و مهاجرت ها، منزلی امن محسوب می شد که به آسانی قابل جمع کردن و حمل به جای دیگر بود.
شهرستان ۳۶۰ هزار نفری گنبدکاووس که درفاصله ۹۰ کیلومتری از مرکز استان گلستان و درشرق این استان واقع است، با تنوع اقوام و فرهنگ ها درحوزه صنایع دستی ظرفیت های زیادی دارد.
فرش، زیورآلات و پوشاک ترکمن که از بزرگترین اقوام ساکن در گنبدکاووس هستند، شهرت جهانی دارد و هنرمندان این شهرستان دربیشتر نمایشگاه های صنایع دستی که در تهران یا دیگر استان های کشور برپا می شود، حضوری فعال دارند.